Palyatif bakım servisi'nde yatan hastaların klinik durumları ve prognozları ile idrar kültürü ve antibiyogram sonuçları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between urine culture and antibiogram results and clinical status and prognosis of patients hospitalized in palliative care service
  1. Tez No: 948037
  2. Yazar: ALPARSLAN KAAN SUNGUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖZLEM GÜÇ SUVAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Palyatif Bakım Servisi'nde yatan hastaların klinik durumları ve prognozları ile idrar kültürü ve antibiyogram sonuçları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif ve tanımlayıcı araştırma için, palyatif bakım servisinde yatarak tedavi görmüş 222 hastanın sosyo-demografik özellikleri, klinik durumları, laboratuvar değerleri ve antibiyogram sonuçları hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden alınmış, Palyatif Prognostik İndeks (PPİ) ve Palyatif Performans Skoru (PPS) verileri hasta dosyalarından temin edilmiştir. Beslenme şekli oral, nazogastrik sonda, gastrostomi, parenteral, enteral+parenteral olarak kaydedilmiştir. Sonlanım vefat, evde bakıma/evine taburcu, yoğun bakım ünitesine devir ve başka servise devir olarak belirtilmiştir. Bağımsız risk faktörlerinin idrar kültüründe üreme durumunu yordamasına ilişkin değerlendirmeler çok değişkenli lojistik regresyon analizi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between urine culture and antibiogram results and the clinical status and prognosis of patients hospitalized in the Palliative Care Service. Materials and Methods: For this retrospective and descriptive study, sociodemographic characteristics, clinical conditions, laboratory values and antibiogram results of 222 inpatients in the palliative care service were obtained through the hospital information management system, and Palliative Prognostic Index (PPI) and Palliative Performance Scale (PPS) data were obtained from patient files. Feeding type was recorded as oral, nasogastric catheter, gastrostomy, parenteral, enteral+parenteral. The outcome was death, discharge to home care/home, transfer to intensive care unit and transfer to another ward. Evaluations regarding the prediction of independent risk factors for urine culture growth were performed by multivariate logistic regression analysis.