Laringeal maske, derin sedasyon ve genel anestezi uygulamaları sırasında bir grup çocuk diş hekiminin stres seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of stress levels among pediatric dentists during procedures involving laryngeal mask airway, deep sedation and general anesthesia
  1. Tez No: 948038
  2. Yazar: MERVE KEPEZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KIZILCI, PROF. DR. SABAHATTİN MUHTAROĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuk diş hekimlerinin ameliyathane ortamında farklı hava yolu cihazları (nazal maske, laringeal maske (LMA), entübasyon tüpü) kullanılarak yapılan dental tedavi işlemleri sırasında stres seviyelerini belirlemek ve yöntemlere göre değişimini incelemektir. Bu çalışmaya, Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği kliniğinde çalışan, en az 10 yıl deneyimli, sistemik olarak sağlıklı, benzer yaş, boy ve kiloya sahip 3 kadın diş hekimi katılmıştır. Her hekim nazal maske, laringeal maske ve genel anestezi yöntemleri ile 14' er hasta olacak şekilde 42 hastanın tedavisini yaptı. Toplamda 126 hastanın tedavisi ameliyathane ortamında tamamladı. Hekimlerin tedaviye başlamadan 10 dk önce, tedavinin 25. dakikasında ve tedavi bittikten 10 dk sonra üç kez vital bulgular (sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, nabız, oksijen satürasyonu) ölçüldü ve tükürük örnekleri alındı. Tüm ölçümler sabah 9-12 saatleri arasında yapıldı. Tükürük kortizolü, Roche Kortizol II kiti ile Roche Cobas e 801 analizörü kullanılarak elektrokemilümünesans (ECLİA) yöntemi ile ölçüldü. Tükürük alfa amilazı, Roche Cobas c 701 analizörü kullanılarak kolorimetrik enzim testi ile ölçüldü. Hekimlerin stresi, psikojenik yöntemlerden VAS (Görsel Analog Skala) kullanılarak değerlendirildi. Çalışmada hekimlerin nazal maske sedasyonunda VAS puanları daha yüksek, kortizol değerleri ise daha düşüktü (p0,05). Nabız değerleri LMA sedasyonunda daha düşük bulundu (p0,05). Tedavinin 25.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the stress levels of pediatric dentists during dental treatment procedures using different airway devices (nasal mask, laryngeal mask (LMA), intubation tube) in the operating room environment and to examine the changes according to the methods. Three female dentists with at least 10 years of experience, systemically healthy, and similar age, height, and weight, working at the Pediatric Dentistry Clinic of Erciyes University Faculty of Dentistry participated in this study. Each dentist treated 42 patients, 14 each, using nasal mask, laryngeal mask and general anesthesia methods. A total of 126 patients were treated in the operating room. Vital signs (systolic blood pressure, diastolic blood pressure, pulse, oxygen saturation) were measured three times by physicians, 10 minutes before starting the treatment, 25 minutes after the treatment, and 10 minutes after the treatment ended, and saliva samples were taken. All measurements were made between 9:00 and 12:00 a.m. salivary cortisol was measured by electrochemiluminescence (ECLIA) method using the Roche Cortisol II kit and the Roche Cobas e 801 analyzer. Salivary alpha amylase was measured by colorimetric enzyme test using Roche Cobas c 701 analyzer. Physicians' stress was assessed using VAS (Visual Analog Scale), one of the psychogenic methods. In the study, VAS scores were higher and cortisol levels were lower in nasal mask sedation (p0.05). Pulse values were found to be lower in LMA sedation (p0.05).