Türkiye'de hafif çelik modül yapı dış duvar kuruluşlarının enerji etkinliğinin incelenmesi
Investigation of energy efficiency of light steel module building exterior wall organizations in Turkey
  1. Tez No: 948042
  2. Yazar: SULTAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Günümüzde enerji tüketimi her geçen gün daha da artmakta ve Dünya'daki enerji kaynakları, enerjiye olan talebi karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Üretilen enerjinin önemli bir kısmı yapılarda tüketilmektedir. Prefabrike Yapım Sisteminde yapı elemanlarında bitmişlik derecesi en yüksek olan sistem Modül Sistem'dir. Hafif çelik modül sistem yapım aşamasında standartlaşma kalite kontrol olanakları ile ön plana çıkmaktadır. Modül sistem okul, sıra evler, ofis binaları gibi tekrarlı plan tipindeki yapıların inşasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Türkiye'de inşaat sektöründe son yirmi yıl içerisinde hafif çelik modül sistemler yaygınlaşmıştır. Hızlı yapılabilirlik açısından tercih edilen bir yapım sistemidir. Bu yapım sisteminde enerji etkinliğinin sağlanmasında dış duvar kuruluşu önemlidir. Hafif çelik modül sistemde enerji kayıpları büyük çoğunluğu cephelerde meydana gelmektedir. Modül cepheleri iç ortam ve dış ortamdaki ısı farklılıklarına maruz kalmakta ve enerjinin korunumu için modülün dış duvarı tasarım aşamasında göz önünde bulundurulmalıdır. Enerji verimliliği stratejilerinde cephe tasarımında doğru malzemelerin kullanımı ve yapının inşa edileceği iklim bölgesine uygun duvar detaylarının tasarlanması yapının enerji performansı açısından önemlidir. Bu çalışmada modül sistem ile inşa edilen yapılarda enerji tüketiminin en aza indirilmesi amaçlanmakta olup bu kapsamda modülün tasarım aşamasına etki eden parametreler ve bunların yapının enerji performansına etkileri araştırılmıştır. Hafif çelik modül cephe duvar konstrüksiyonlarında ısı geçirgenlik (U) değerine etki eden etkenler araştırılmıştır. Hafif çelik modüllerin farklı cephe kaplamaları ile dış duvar konstrüksiyonlarının (U) değerleri hesabı yapılarak TS825'e göre Türkiye'deki farklı iklim bölgelerindeki performans değerleri belirlenmiştir. Hafif çelik duvar kuruluşlarında farklı cephe kaplamaları, cephe kaplamalarının tespitinde kullanılan kaplama altı farklı bağlantı elemanları, yalıtım malzemeleri ve kalınlıkları, duvar gövde kuruluşu, boşluk ölçüleri, duvar iç ve dış kaplama malzemeleri, vb. ile çeşitli kombinasyonlar oluşturularak duvarların enerji verimliliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, energy consumption is increasing day by day and energy resources in the world are insufficient to meet the demand for energy. A significant portion of the energy produced is consumed in buildings. In the Prefabricated Construction System, the system with the highest degree of completion in building elements is the Module System. The light steel module system stands out with its standardization and quality control possibilities during the construction phase. Module system is widely used in the construction of repetitive plan type structures such as schools, row houses, office buildings. Light steel module systems have become widespread in the construction sector in Turkey in the last two decades. It is a preferred construction system in terms of fast constructability. In this construction system, exterior wall organization is important in ensuring energy efficiency. The majority of energy losses in the light steel module system occur in the facades. Module facades are exposed to temperature differences in the indoor and outdoor environment and the exterior wall of the module should be considered in the design phase for energy conservation. In energy efficiency strategies, the use of the right materials in facade design and the design of wall details suitable for the climate zone in which the building will be built are important for the energy performance of the building. In this study, it is aimed to minimize energy consumption in buildings constructed with module system. In this context, the parameters affecting the design phase of the module and their effects on the energy performance of the building are investigated. The factors affecting the thermal transmittance (U) value in light steel module facade wall constructions are investigated. (U) values of exterior wall constructions of light steel modules with different facade claddings were calculated and performance values in different climate zones in Turkey were determined according to TS825. The energy efficiency of the walls was examined by creating various combinations with different facade claddings, different fasteners under the cladding used in the determination of facade claddings, insulation materials and thicknesses, wall body organization, cavity dimensions, wall interior and exterior cladding materials, etc. in light steel wall constructions.