Derin çürüğün yumuşak dentine kadar selektif olarak uzaklaştırıldığı dişlerin pulpasının korunmasında kullanılan kalsiyum silikat simanın etkinliğinin araştırılması
A clinical investigation of the effectiveness of calcium silicate cement used for selective removal of deep caries lesions to soft dentine
- Tez No: 948041
- Danışmanlar: PROF. DR. ARLİN SERPUHİ KİREMİTCİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu randomize kontrollü klinik çalışmanın amacı, derin çürük lezyonlarında çürüğün yumuşak dentine kadar selektif olarak uzaklaştırıldığı dişlerde pulpa koruyucu olarak uygulanan bir rezin modifiye kalsiyum silikat içerikli liner materyalinin (TheraCal LC, Bisco, Schaumburg, IL, Amerika Birleşik Devletleri) 18 aylık klinik performansını değerlendirmektir. Çalışmaya, Amerika Diş Hekimliği Birliği Çürük Sınıflama Sistemi'ne (ADA CSS) göre D3 düzeyinde derin dentin çürüğü bulunan 80 hastada 94 diş dahil edilmiştir. Tüm klinik işlemler tek bir araştırmacı tarafından, lastik örtü izolasyonu altında gerçekleştirilmiştir. Çürük uzaklaştırma sırasında, pulpa ekspozunu önlemek amacıyla pulpaya komşu bölgede yumuşak çürük bırakılmıştır. Periferdeki çürük doku ise sert dentine kadar temizlenerek adeziv restorasyon için uygun yüzey hazırlanmıştır. Dişler rastgele şekilde iki gruba ayrılmıştır: TheraCal LC uygulanan test grubu (n=47) ve Dycal (Dentsply Caulk, Milford, DE, Amerika Birleşik Devletleri) uygulanan kontrol grubu (n=47). Pulpa koruyucu materyallerin üzerine rezin modifiye cam iyonomer siman (RIVA LC, SDI, Bayswater, Avustralya) uygulanmış ve tüm dişler Gradia Direct Posterior (GC Corp., Tokyo, Japonya) ile restore edilmiştir. Klinik değerlendirmeler, FDI kriterlerine göre, uygulayıcıdan bağımsız iki araştırmacı tarafından 6., 12. ve 18. aylarda yapılmıştır.On sekizinci ay sonunda, her iki gruptaki tüm dişlerin canlılığını koruduğu ve klinik başarı oranının %100 olduğu belirlenmiştir. TheraCal LC ile Dycal arasında klinik performans açısından bir fark saptanmamıştır.Selektif çürük uzaklaştırması yapılan derin dentin lezyonlarında, TheraCal LC ve Dycal materyallerinin her ikisi de 18 aylık takip süresince benzer derecede başarılı klinik sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this randomized controlled clinical study had been to evaluate the 18-month clinical performance of a resin-modified calcium silicate-based liner material (TheraCal LC, Bisco, Schaumburg, IL, USA) used as a pulp capping agent in teeth with deep carious lesions in which caries had been selectively removed to soft dentin. A total of 94 teeth in 80 patients with deep dentin caries classified as D3 according to the American Dental Association Caries Classification System (ADA CCS) had been included in the study. All clinical procedures had been performed by a single operator under rubber dam isolation. During caries excavation, soft carious tissue had been intentionally left over the pulp to prevent pulp exposure, while the peripheral caries had been removed until hard dentin was reached in order to obtain an appropriate surface for adhesive restoration. The teeth had been randomly assigned to two groups: a test group treated with TheraCal LC (n = 47), and a control group treated with Dycal (Dentsply Caulk, Milford, DE, USA) (n = 47). Over the pulp capping materials, a resin-modified glass ionomer cement (RIVA LC, SDI, Bayswater, Australia) had been applied, and all teeth had been restored with Gradia Direct Posterior (GC Corp., Tokyo, Japan). Clinical evaluations had been conducted at 6, 12, and 18 months by two independent examiners according to the FDI criteria. By the end of the 18-month follow-up period, all teeth in both groups had maintained vitality, and the overall clinical success rate had been determined to be 100%. No difference had been found in clinical performance between TheraCal LC and Dycal. In conclusion, in deep dentin lesions treated with selective caries removal, both TheraCal LC and Dycal had yielded similarly successful clinical outcomes over the 18-month follow-up period.