Ankara ilindeki aile hekimlerinin topikal steroid kullanımı konusundaki bilgi tutum ve davranışlarının belirlenmesi
Determination of knowledge,attitudes and behaviors of family pyhsicians in Ankara province regarding topical steroid use
  1. Tez No: 948043
  2. Yazar: FUNDA DEMİRHAN ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK AYPAK, PROF. DR. ÜLKER GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışma, Ankara ilinde görev yapan aile hekimlerinin topikal kortikosteroid (TKS) kullanımına yönelik bilgi, tutum ve davranış düzeylerini belirlemek ve bu değişkenler ile demografik özellikler arasındaki ilişkileri değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte planlanan araştırmanın evrenini, 2023 yılı itibarıyla Ankara ilinde görev yapan 1658 aile hekimi oluşturmuştur. %5 hata payı ve %95 güven düzeyinde hesaplanan örneklem büyüklüğü 313 olarak belirlenmiştir. Gelişigüzel örnekleme yöntemiyle seçilen ve anket formunu eksiksiz dolduran 313 aile hekimi çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler, araştırmacılar tarafından geliştirilen ve toplam 40 sorudan oluşan yapılandırılmış bir anket formu aracılığıyla yüz yüze toplanmıştır. Anket, hekimlerin TKS'lere yönelik bilgi düzeylerini, reçeteleme alışkanlıklarını, formülasyon tercihini, hasta-hekim iletişim biçimini ve eğitim gereksinimlerini değerlendirmeye yöneliktir. Veriler SPSS 26.0 programında analiz edilmiş; tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra ki-kare testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi ve çok değişkenli lojistik regresyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %86,1'i en az bir kez TKS reçetelediğini belirtmiştir. Bilgi sorularına verilen yanıtlar değerlendirildiğinde, yalnızca %1'inin tüm soruları doğru yanıtladığı, %38'inin ise yalnızca bir doğru yanıt verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to assess the knowledge, attitudes, and practices of family physicians working in Ankara regarding the use of topical corticosteroids (TCS) and to analyze the relationships between these variables and physicians' sociodemographic characteristics. Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted in 2023 and targeted a population of 1,658 family physicians working in Ankara. With a 5% margin of error and a 95% confidence level, the sample size was calculated as 313 physicians. A total of 313 physicians who fully completed the structured questionnaire developed by the researchers were included. The questionnaire, consisting of 40 items, was administered face-to-face and evaluated knowledge level, prescribing habits, formulation preferences, physician–patient communication, and training needs related to TCS use. Data were analyzed using SPSS 26.0 software. In addition to descriptive statistics, chi-square test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, and multivariate logistic regression analysis were used. Results: A total of 86.1% of participants reported having prescribed TCS at least once. Only 1% of respondents correctly answered all knowledge questions, while 38% correctly answered only one item.