Katsayıları yüksek mertebeden Gauss Fibonacci sayıları olan kuaterniyonlar ve onların özellikleri
Quaternions with coefficients of higher-order Gaussian Fibonacci numbers and their properties
  1. Tez No: 948056
  2. Yazar: SAMSON TIANKUM YACHANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN KIZILATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konuyla ilgili literatürde yer alan araştırmalar incelenmiş ve bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, ön bilgiler ve diğer bölümlerde kullanılacak olan temel tanım ve özellikler verilmiştir. Üçüncü bölümde, yüksek mertebeden Gauss Fibonacci kuaterniyonları tanımlanmış, ayrıca bu kuaterniyonlar ile ilgili Binet formülü, rekürans bağıntısı, toplam formülleri ve bazı özdeşlikler elde edilmiştir. Dördüncü bölümde ise yüksek mertebeden Gauss Fibonacci kuaterniyonları ile ilgili üreteç fonksiyonları ve üstel üreteç fonksiyonu verilmiştir. Ayrıca matrisler yardımıyla da bazı eşitlikler elde edilmiştir. Beşinci ve son bölümde de sonuçlar kısmı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of fiver chapters. The first chapter contains the introduction part. In the second chapter, preliminaries, some basic definitions and some properties which will be used in the next sections were given. In the third chapter, the definition of higher-order Gaussian Fibonacci quaternions is given and the Binet-like formula is derived. Moreover, the recurrence relation, some properties and the summation formulae of higher-order Gaussian Fibonacci quaternions are provided. In the fourth chapter, the generating functions for higher-order Gaussian Fibonacci quaternions are given and we have obtained some numerous identities by using some matrix representation. The fifth and last section contains the conclusions.