Bütünleşik afet yönetim sistemi çerçevesinde süleymaniye dünya miras alanı
Süleymaniye world heritage site within the framework of the integrated disaster management system
- Tez No: 948055
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DİLEK ERBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Yenileme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tarihi ve kültürel miras alanları hem doğal hem de yapay riskler karşısında savunmasız bir durumdadır. Bu alanların korunması için sadece fiziksel müdahalelere değil, yönetsel müdahalelerin de olduğu bütüncül bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle de UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girerek evrensel koruma ilkeleri ile korunması gerekli alanlar, çok katmanlı özellikleri sebebiyle sürdürülebilir koruma ilkeleri kapsamında planlanmalıdır. Bu tez çalışması, deprem riski kapsamında Süleymaniye Dünya Miras Alanı'nın karşı karşıya olduğu riskler karşısında uygulanabilir ve çok aktörlü bir bütünleşik afet yönetişim yaklaşımı önerisi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Süleymaniye'de, ülke genelinde de olduğu gibi planlama ve afet yönetim süreçlerinde eşgüdüm eksikliği, aktörler arası rol belirsizliği ve özellikle yerel halkın sürece yeteri kadar dahil edilememesi gibi problemler öne çıkmaktadır. Bu sebeple bu tezde, afet yönetiminin bir sistem ve bütüncül bir yaklaşımla ele alınması gerektiği vurgulanarak çok aktörlü, katılımcılığı esas alan ve kentleri dirençli kılmayı hedefleyen bir yönetişim modeli önerilmiştir. Model, kentsel dayanıklılık ve bütünleşik afet yönetimi kavramlarının odağında belirlenen ilkeler doğrultusunda önerilmiştir. Bu modelde, merkezi kurumlar, yerel kurumlar, akademik kurumlar, uluslararası kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ve mahalle ölçeğindeki yerel topluluklar yer almaktadır. Aynı zamanda bu aktörlerin birbirileri arasındaki iş birliği mekanizması da modele aktarılmıştır. Ele alınan aktörlerin görev ve sorumlulukları net bir şekilde tanımlanarak afet anı, sırası ve sonrası uygulamalarındaki belirsizliğin önüne geçmek, bu şekilde hızlı ve doğru müdahalelerin sağlanabilmesi hedeflenmiştir. Sonuç olarak, bu tezde geliştirilmiş olan yönetişim yaklaşımı kapsamında Süleymaniye Dünya Miras Alanı'nın sadece tarihi ve kültürel değerlerle korunması değil, özellikle risk potansiyeli yüksek afetler karşısında dirençli bir yapıya kavuşması ve kendini yaşatarak gelecek nesillere aktarılması için öneriler sunulmuştur. Bu yaklaşımla birlikte tarihi ve kültürel miras alanları için sürekliliği sağlanan, kapsayıcı ve uygulanabilir afet yönetim sistemi stratejilerinin oluşturulmasına katkı sunmak oldukça önemlidir. Özellikle de insanlığın ortak mirası olan Dünya Miras Alanları gibi özgün, geçmiş medeniyetlerin yaşamını ve değerlerini günümüze taşıyan alanlarda sürekliliğin sağlanması ve gelecek nesillerin de bu değerleri görebilmesini sağlamak amacıyla yenilikçi planlama ve yönetişim yaklaşımlarının geliştirilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Historical and cultural heritage sites are vulnerable to both natural and artificial risks. For the protection of these sites, a holistic approach is needed that includes not only physical interventions but also managerial interventions. In particular, areas that should be protected with universal conservation principles by being included in the UNESCO World Heritage List should be planned within the scope of sustainable conservation principles due to their multi-layered characteristics. This thesis aims to develop a feasible and multi-actor integrated disaster governance approach to the risks faced by Süleymaniye World Heritage Site within the scope of earthquake risk. In Süleymaniye, as in the country as a whole, problems such as lack of coordination in planning and disaster management processes, ambiguity of roles among actors, and inadequate involvement of local people in the process come to the fore. For this reason, this thesis emphasizes that disaster management should be handled as a system and with a holistic approach and proposes a governance model that is multi-actor, based on participation and aims to make cities resilient. The model is proposed in line with the principles centered on the concepts of urban resilience and integrated disaster management. This model includes central institutions, local institutions, academic institutions, international institutions and organizations, non-governmental organizations and local communities at the neighborhood scale. At the same time, the cooperation mechanism between these actors has also been transferred to the model. By clearly defining the duties and responsibilities of the actors, it is aimed to prevent the uncertainty in the practices during, during and after the disaster and to provide fast and accurate interventions in this way. As a result, within the scope of the governance approach developed in this thesis, recommendations have been presented for the protection of Süleymaniye World Heritage Site not only with its historical and cultural values, but also for it to gain a resilient structure especially in the face of disasters with high risk potential and to transfer it to future generations by keeping itself alive. With this approach, it is very important to contribute to the creation of sustainable, inclusive and applicable disaster management system strategies for historical and cultural heritage sites. It is especially important to develop innovative planning and governance approaches in order to ensure continuity in areas such as World Heritage Sites, which are the common heritage of humanity and which carry the life and values of past civilizations to the present day, and to ensure that future generations can see these values.