Asfalt karışımlarda farklı geri kazanılmış asfalt oranları için gençleştirici katkı kullanımı maliyet analizi
Cost analysis of use of rejuvenator additives for different ratios of recycled asphalt in asphalt mixtures
  1. Tez No: 948071
  2. Yazar: GÜRCAN BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Dünya genelinde ve Türkiye'de doğal kaynaklar hızla tükenmektedir. Gelecek nesillere daha fazla doğal kaynak bırakılabilmesi için, kullanım ömrünü tamamlamış ürünlerin geri kazanılarak yeniden değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Karayolu sektörü açısından bu ürünlerin başında asfalt karışımlar gelmektedir. Mevcut asfalt kaplamaların ekonomik ömrünü doldurmasının ardından sökülerek bertaraf edilmesi; çevresel, ekonomik ve kaynak kullanımı açısından olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Karayolu teknolojisi kapsamında, ekonomik ömrünü tamamlamış asfalt kaplamaların kazınarak elde edilen geri kazanılmış asfalt kaplama (RAP) malzemesinin sıcak veya soğuk dönüşüm yöntemleriyle yeniden kullanımı, sürdürülebilir bir yaşam döngüsü açısından büyük önem arz etmektedir. Öte yandan, her yıl hem dünyada hem de Türkiye'de büyük miktarlarda evsel ve motor yağları ekonomik ömürlerini tamamlayarak atık hale gelmektedir. Türkiye'de bu atık yağların yalnızca küçük bir bölümü toplanarak rafinasyon tesislerine ulaştırılmakta ve biyodizel ya da baz yağ üretiminde değerlendirilmekte olup, önemli bir kısmı doğaya zararlı atık olarak bırakılmaktadır. Bu çalışmada, rafine edilmiş atık yağların, geri dönüşümlü asfalt karışımlarında gençleştirici katkı malzeme olarak kullanılmasının ekonomik açıdan analizleri yapılarak asfalt üretiminde kullanım miktarlarının arttırılması amaçlanmaktadır. Daha fazla miktarda atık yağın toplanarak rafine edilmesi, hem geri dönüşüm asfalt üretim maliyetlerinin düşürülmesine hem de Dünyamız için sürdürülebilir bir çevre yönetimi hedefine ulaşılmasına destek sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Natural resources are rapidly depleting worldwide and in Turkey. In order to leave more natural resources for future generations, it is of great importance to recycle and re-evaluate products that have reached the end of their useful life. Asphalt mixtures are at the forefront of these products in terms of the highway sector. Dismantling and disposing of existing asphalt pavements after they have reached the end of their economic life leads to negative results in terms of environment, economy and resource use. Within the scope of highway technology, the reuse of recycled asphalt pavement (RAP) material obtained by scraping asphalt pavements that have reached the end of their economic life, through hot or cold recycling methods, is of great importance in terms of a sustainable life cycle. On the other hand, every year, large amounts of household and motor oils both in the world and in Turkey become waste after reaching the end of their economic life. In Turkey, only a small portion of these waste oils are collected and delivered to refining facilities and used in the production of biodiesel or base oil, while a significant portion is left as harmful waste to nature. In this study, it is aimed to increase the amount of use in asphalt production by analyzing the use of refined waste oils as rejuvenating additives in recycled asphalt mixtures from an economic perspective. Collecting and refining more waste oils will both reduce the costs of recycling asphalt production and support the achievement of a sustainable environmental management goal for our world.