Asfalt geri dönüşümünde elektromanyetik ısıtma yönteminin etkinliği ve performans analizi
Efficiency and performance analysis of electromagnetic heating method in asphalt recycling
  1. Tez No: 970120
  2. Yazar: KADER FENERCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ABUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde sanayileşmenin artması, nüfus büyümesi ve ekonomik faaliyetlerin yoğunlaşmasıyla birlikte doğal kaynakların tüketimi hız kazanmış ve bu durum ciddi atık problemlerini beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda, çevresel etkilerin azaltılması ve mevcut kaynakların daha verimli kullanılması amacıyla geri dönüşüm ve geri kazanım uygulamaları giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Ulaştırma sektörü, bu alanda en fazla doğal kaynak tüketen ve aynı zamanda en fazla atık üreten sektörlerden biridir. Özellikle karayolu altyapılarında kullanılan asfalt kaplamalar zamanla işlevselliğini yitirerek yenileme ihtiyacı doğurmakta ve bu da büyük miktarda asfalt atığı oluşmasına neden olmaktadır. Kullanım ömrünü tamamlamış asfalt tabakalarının yeniden değerlendirilmesi hem ekonomik hem de çevresel sürdürülebilirlik açısından büyük potansiyele sahiptir. Bu tez çalışmasında, asfalt üretiminde geri kazanılmış asfalt kaplama (RAP) kullanımının asfalt karışımlarının performansı üzerindeki etkileri; farklı RAP oranları ve iki farklı ısıtma yöntemi kullanılarak karşılaştırmalı şekilde incelenmiştir. %0, %10, %30 ve %50 oranlarında RAP içeren toplam 24 farklı karışım hazırlanmıştır. Karışımlar, geleneksel ısıtma yöntemi (GIY) ve mikrodalga radyasyonu kullanan elektromanyetik ısıtma yöntemi (EIY) ile ayrı ayrı hazırlanmış ve bu yöntemlerin karışım özelliklerine etkileri detaylı olarak analiz edilmiştir. Deneysel analizler kapsamında karışımların hacim özgül ağırlığı, su absorpsiyonu, stabilite, akma miktarı ve Marshall oranı değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, EIY yönteminin özellikle %10 ve %30 RAP içeren karışımlarda daha yüksek hacim özgül ağırlığı sağladığını ve karışımın daha yoğun bir yapı kazandığını ortaya koymuştur. Ayrıca EIY, su emme oranlarını azaltarak karışımın neme karşı duyarlılığını düşürmüş; %10 ve %50 RAP oranlarında stabilite açısından %25–30 oranında iyileşme sağlamıştır. Akma değerlerinde gözlemlenen azalma, EIY ile hazırlanan karışımların elastik deformasyona karşı daha dirençli olduğunu göstermektedir. Marshall oranı açısından da EIY, deformasyona karşı daha dayanıklı karışımlar elde edilmesini mümkün kılmıştır. Tüm bu veriler ışığında, EIY yöntemiyle hazırlanan asfalt karışımlarının, GIY yöntemiyle hazırlananlara kıyasla hem fiziksel hem de mekanik özellikler bakımından daha iyi performans gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, increasing industrialization, population growth, and the intensification of economic activities have accelerated the consumption of natural resources, leading to serious waste related problems. In this context, recycling and recovery practices are gaining growing importance to reduce environmental impacts and use existing resources more efficiently. The transportation sector is one of the most resource-consuming and waste-generating sectors. In particular, asphalt pavements used in road infrastructure lose their functionality over time and need renewal, resulting in the generation of large amounts of asphalt waste. The reuse of asphalt layers that have reached the end of their service life holds significant potential both economically and in terms of environmental sustainability. In this thesis, the effects of using reclaimed asphalt pavement (RAP) in asphalt production on the performance of asphalt mixtures were investigated comparatively using different RAP contents and two different heating methods. A total of 24 different mixtures were prepared, containing 0%, 10%, 30%, and 50% RAP. The mixtures were produced using the conventional heating method (CHM) and the electromagnetic heating method (EHM), specifically employing microwave radiation, and the effects of these methods on mixture properties were analyzed in detail. Experimental analyses evaluated the bulk specific gravity, water absorption, stability, flow values, and Marshall quotient of the mixtures. The results showed that EHM provided higher bulk specific gravity, particularly in mixtures containing 10% and 30% RAP, resulting in a denser structure. Moreover, EHM reduced water absorption rates, thereby decreasing the moisture susceptibility of the mixtures, and improved stability by 25–30% at 10% and 50% RAP contents. The observed decrease in flow values indicates that the mixtures prepared with EHM are more resistant to elastic deformation. In terms of the Marshall quotient, EHM also enabled the production of mixtures with greater resistance to deformation. In light of all these findings, it was concluded that asphalt mixtures prepared with EHM performed better than those prepared with CHM in terms of both physical and mechanical properties.