Kafes ve toprak havuzlarda yetiştirilen granyözün (argyrosomus regius asso, 1801) renginin görüntü analiz yöntemi ile karşılaştırılması
Comparison by image analysis of colour of meagre (argyrosomus regius asso, 1801) grown cage and earth ponds
  1. Tez No: 948073
  2. Yazar: CANAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Hayvansal protein ihtiyacına artan talep, sağlıklı ve besleyici gıdalara olan ilgi ve bunları karşılama arzusu su ürünleri yetiştiriciliğinin artmasına ve gelişmesine katkı yapmıştır. Su ürünleri yetiştiriciliğinin gelişimine katkı sağlayan türlerden birisi de granyöz (Argyrosomus regius Asso, 1801) balığıdır. Farklı kültür koşullarında yetiştirilen balıkların beslenmeye bağlı olarak gerek görünüşü gerekse et kalitesinde farklılıklar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle farklı kültür koşullarında yetiştirilen balıkların görsel ürün kalitesine yönelik verilerin ortaya konması önemlidir. Bu tez çalışmasında, son yıllarda deniz kafeslerinde ve toprak havuzlarda yetiştiriciliği yapılmaya başlanan granyöz balığının görsel değerlerinin görüntü analiz yöntemi ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bunun için toprak havuz (66 adet) ve ağ kafeslerde (53 adet) yetiştirilen granyöz balığı kullanılmıştır. Balıkların fotoğrafları dijital kamara ile ışık kutusunda çekilmiştir. Ballıkların boy-ağırlık, alan-ağırlık ve deri renginin belirlenmesi için görüntü analizi kullanılmıştır. Ağ kafeslerde yetiştirilen balıkların ağırlıkları 253.2-950.4 g arasında değişirken, Toprak havuzda yetiştirilen balıkların ağırlıkları ise 311.9-1142.1 g arasında değişmiştir. Boy-ağırlık verileri, Ağırlık (W)= A (boy L)B güç denklemi ile hesaplanmıştır. Kafes ve Toprak havuz balıkları için sırasıyla R2 değeri 0,927-0,958 arasında değişmiştir. B değerine göre her iki ortamda yetiştirilen granyöz balıkları (2.848-2.951) negatif allometrik bir büyüme göstermiştir. Yüzey alan (V)-ağırlık ilişkisi güç denklemine uyarlanmıştır. Bu eşitlik için R2 değerleri kafes ve Toprak havuz balıkları için sırasıyla 0,976-0,983'dür. Toprak havuzda yetiştirilen balıkların aynı yüzey alanına göre kafeslerde yetiştirilenlerden daha az ağırlığa sahiptir. Toprak havuz ortamda yetiştirilen granyöz balıklarının L*, a* ve b* değerleri kafeste yetiştirilen balıklarınkinden istatistiksel olarak önemli derecede yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The increasing demand for animal protein, interest in healthy and nutritious foods and the desire to meet these have enabled the increase and development of aquaculture. One of the species that contributes to the development of aquaculture is the meagre fish (Argyrosomus regius Asso, 1801). Depending on the nutrition, differences in both the appearance and meat quality of fish raised in different culture conditions may occur. Therefore, it is important to present data on the visual attributes of fish raised in different culture conditions. In this thesis study, it was aimed to determine the skin colour and dimensions of meagre fish, which has been started to be raised in sea cages and earthen ponds, by image analysis method. For this purpose, 66 meagre fish raised in earthen ponds and 53 fish raised in net cages were used. The photographs of the fish were taken with a digital camera on a light box. Image analysis was used for the length-weight, area-weight and visual attributes of the fish. While the weights of the fish raised in earthen ponds varied between 311.9-1142.1 g, the weights of the fish raised in net cages varied between 253.2 950.4 g. Length-weight data were calculated with the power equation Weight (W) = A (length L) B. The R2 value for cage and earthen pond fish varied between 0.850-0.990, respectively. According to the B value, granny fish reared in both reared conditions showed (2.848-2.951) showed a negative allometric growth. For the view area (V)-weight relationship, the power equation was used. R2 values varied between 0.890-0.995 for cage and earthen pond fish, respectively. Fish reared in earthen ponds weigh less than those reared in cages, according to the same view area.