Corporate saving and determinants of cash holdings in developing economies
Gelişmekte olan ekonomilerde kurumsal tasarruf ve nakit tutma eğilimleri
- Tez No: 948074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışması, 2009-2022 yılları arasında 10 gelişmekte olan ekonomide faaliyet gösteren 1276 halka açık finansal olmayan firmanın nakit tutma kararlarını ve kurumsal tasarruf davranışlarını, firma bazlı ve makroekonomik değişkenler çerçevesinde incelemektedir. Firma düzeyinde veriler ve makroekonomik göstergeler kullanılarak sabit etkiler panel veri modeli ile yapılan analiz sonucunda, kârlılık, firma büyüklüğü, nakit akışı, kaldıraç oranı ve net işletme sermayesinin, nakit tutma düzeyleri ve net kredi verme davranışları üzerinde anlamlı etkileri olduğu bulunmuştur. Yatırım harcamalarının ve büyüme fırsatlarının yalnızca nakit tutmayı etkilediği, gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) ise net kredi vermeyi etkilediği tespit edilmiştir. Ancak, Ar-Ge harcamaları ve enflasyon oranının seçilen şirketlerin nakit tutma ve kurumsal tasarruf düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Bulgular, finansal olmayan firmaların nakit tutma davranışlarının açıklanmasında Finansal Hiyerarşi teorisi, Dengeleme teorisi ve Serbest Nakit Akım teorilerinin geçerliliğini doğrulamaktadır. Ayrıca, gelişmiş ekonomilerde gözlenen kurumsal tasarruf fazlasının aksine, incelenen gelişmekte olan ekonomilerdeki finansal olmayan şirketlerin çalışma dönemi boyunca genel olarak net borçlu kaldıkları görülmüştür. Ancak, ulusal sektör hesapları kullanılarak yapılan betimleyici analizler sonucunda, nakit tutma eğilimleriyle net kredi verme veya net borç alma eğilimleri arasında bir paralellik olduğu tespit edilmiştir. Bu tez çalışması, makroekonomik düzeydeki eğilimleri firma düzeyi analizlerle birleştirerek yukarıdan aşağıya bir analitik çerçeve sunmakta ve gelişmekte olan ekonomilerde nakit tutma ve kurumsal tasarruf dinamiklerine ilişkin literatüre katkıda bulunmakta; paydaşlar ve işletme yöneticileri için faydalı bakış açıları sağlamaktadır. Bulgular, nakit yönetimi ile tasarruf verimliliği arasında etkili bir denge kuran politikaların, finansal performansın sürdürülebilirliğini sağlamak açısından önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates cash holdings and corporate saving behaviors among publicly listed 1276 non-financial firms in ten emerging economies from 2009 to 2022 using both firm-specific and macroeconomic determinants. Using firm-level data and macroeconomic indicators within a fixed effects panel data model framework, the study finds that profitability, firm size, cash flow, leverage, and working capital significantly affect cash holding levels and net lending behavior. Capital expenditure and growth opportunities influence cash holdings level of companies, while the macroeconomic indicator of GDP only affects net lending. However, R&D expenses and inflation rate are found to have no significant impact on cash holdings and net lending of the selected firms The results confirm the relevance of the pecking order, trade-off, and free cash flow theories in explaining cash holdings of non-financial firms in emerging markets. Moreover, unlike developed economies, where a corporate saving glut has been observed, the non-financial corporate sectors in the sampled emerging economies generally remained net borrowers throughout the study period, despite notable co-movements with cash holding trends utilizing national sector accounts with descriptive analysis. By combining macro-level trends with firm-level analysis, this study offers a top-down analytical framework while contributing to the literature by providing insights into the dynamics of cash holdings and savings in emerging economies, offering valuable perspectives for creditors, shareholders, and managers. The findings highlight the importance of policies that strike a balance between effective cash management and saving efficiency to sustain financial performance.