Ankara'daki üniversite kütüphanelerinde kataloglama sorunları ve çözüm önerileri
The Cataloguing issurs at the university libraries in Ankara and proposed solutions
  1. Tez No: 94813
  2. Yazar: MUSTAFA BAYTER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Üniversite kütüphaneleri, bilimsel ve mesleki çalışma ve araştırma için her balamdan mükemmel bir belge merkezi olmalı ve her araştırıcıya istenilen bütün bilgileri en kısa zamanda temin edebilmelidir. Bu çalışmada Ankara'daki üniversite kütüphanelerinin kataloglama sorunları incelenmiş ve çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır. Tezin teorik kısmı aşağıdaki alanları içermektedir: Araştırmanın ilk iki bölümünde katalog ve kataloglama konusunda genel bir giriş yapılmıştır. Üçüncü bölümünde kataloglama kurallarının doğuşu; gelişimi incelenmiş ve teknolojik gelişmelerin getirdiği olumlu desteğiyle ortaya çıkan bilgisayarla kataloglama konusu tarihsel süreç içerisinde irdelenmiştir. Araştırmanın diğer bölümleri ise: Türkiye'de kataloglamanın gelişim evreleri, üniversite kütüphaneleri ve Ankara'daki üniversite kütüphaneleridir. Ayrıca söz konusu kütüphanelerde kataloglama sorunlarını saptamak amacıyla bir anket uygulanmış ve ankete verilen cevapların istatistiki olarak değerlendirilmesiyle sonuca gidilmiştir. Araştırmamızda şu sonuç ortaya çıkmıştır. Ankara'daki üniversite kütüphanlerinde farklı nedenlerle çeşitli kataloglama sorunları yaşanmaktadır. Araştırmada betimleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma için güncel basılı literatür taramasının yanında kütüphanelerde yerinde inceleme yapılmıştır. Araştırma ile ilgili sonuç ve öneriler, ilgili bölümde ayrıntıları ile ele alınmıştır. 199
Özet (Çeviri)
ABSTRACT University libraries should be arranged as an exceptional documentation center for scientific and professional studies and researches. They also should satisfy users in finding what they are looking for and should provide present information in an expected time. In this study, the cataloguing issues in the university libraries in Ankara have been investigated and tried to offer some proposed solutions. Theoretical parts of the study consist of the first two sections in which general introduction to catalogues and cataloguing have been placed. In section three, historically, cataloguing rules, from the beginning to the present day, have been examined and combined with the current attempts of online cataloguing occurred by the support of computer technology. Other parts of the study are as fallows: The cataloguing manner and its development, university libraries and the university libraries in Ankara. Moreover, in order to determine the cataloguing issues in Ankara, an inquiry has been applied by means of the evaluation of statistical data. Conclusively, as a result it has been determined that the university libraries in Ankara have some cataloguing issues. In the study, survey method has been used. For this research, not only current literature search, but also close examination of the mean libraries have been executed. Particular information of the findings of the research and some suggestions,as part of the result, have been placed in the study. 200