Ankara'daki üniversite kütüphanelerinde internet kullanımı
The Use of internet at the university libraries located in Ankara
  1. Tez No: 41150
  2. Yazar: NECİP EROL OLCAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR AHMET TONTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İletişim Bilimleri, Information and Records Management, Communication Sciences
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada, Ankara' daki üniversite kütüphaneleri ve YÖK Dokümantasyon Merkezinde Internet kullanımı ve uygulamaları detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca bu kütüphanelerde çalışan kütüphanecilerin Internet' ten haberdar olup olmadıkları, bu konuda bir eğitim alıp almadıkları, aldılar ise nasıl bir eğitim aldıkları saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmada betimleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler anket ve görüşmeler yoluyla toplanan bilgilerden ve bugüne değin bu konuda yapılmış çalışmalardan elde edilmiştir. Toplanan verilerin yardımı ile Ankara' daki üniversite kütüphanelerinin Internet' e bağlantısının olup olmadığı saptanmıştır. Internet' e erişimi olan kütüphanelerin Internet kullanarak vermiş oldukları kütüphane hizmetlerinin ne olduğu, Internet kullanım zamanlan ve Internet maliyeti araştırılmıştır. Internet eğitinıinin nasıl olması gerektiği konusunda kütüphanecilerin görüşleri alınmış ve bu konudaki beklentileri sergilenmiştir. Araştırmanın sonunda Ankara' daki üniversite kütüphanelerinde ve YÖK Dokümantasyon Merkezinde Internet' in etkin olarak kullanılmadığı ortaya çıkmıştır. Bu konuda nelerin yapılması gerektiği araştırmanın sonunda yine öneriler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this research, the use of Internet and its application in university libraries located in Ankara, including the Higher Education Council Documentation Center have been examined in detail. We have also evaluated the librarians who work in these libraries whether they have got information on the Internet, whether they have been trained in this subject and if they have, the kind of training that they obtained has been searched. The survey method has been used in the study and data was collected through a questionnaire, interviews and review of the current literature. By way of the data obtained, we determined whether the university libraries in Ankara have connections to the Internet. We have reviewed the kind of services offered by university libraries, which use Internet facilities. We have also investigated the frequency and length of Internet use and costs associated with it. The Internet training programs taken by librarians and their specialties have also been examined in the study. The necessary points for Internet training have been expressed by taking into consideration of librarians' views and expectations.