Cluster tekniği ile Latin Amerika'da kalkınma ajansı modelinin değerlendirilmesi
Evaluation of the development agency model in Latin America with Cluster technique
- Tez No: 948145
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MURAT YÜCEŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Uluslararası İlişkiler, Geography, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Latin Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Latin Amerika, kalkınmasının önünde büyük engellere sahip ancak büyük potansiyel barındıran bir bölgedir. Tarih boyunca sömürülere uğramış, bağımsızlık mücadelelerine konu olmuş ülkelere sahiptir. Bölgede ekonomik eşitsizlikler, kurumsal zayıflıklar, politik görüş ayrılıkları, siyasi rejim ve bölgesel gelişmişlik farklılıkları hem kalkınma ihtiyacını hem de kalkınmanın karşılaşacağı zorlukları bir arada ifade eden durumlardır. Çeşitli dönemlerde farklı kalkınma politikalarına konu olan bölge genel olarak gelişmişlik görüntüsünden uzaktır. Bu çalışmada bir kalkınma modeli olan Kalkınma Ajanslarının bölgede uygulanabilirliği değerlendirilmek istenilmiştir. Bölgede genel gelişmişlik seviyesinin artması için ise görece gelişmiş yerlerde, geri kalmış bölgelerde, kırsal alanlarda, ülke seviyelerinin farklılığı gibi nedenlerle farklı kalkınma politikaları izlemek gerekmektedir. Kalkınma politikalarını çeşitlendirebilmek ve ayrımlara gidebilmek için de Cluster analizi yöntemi ile Latin Amerika coğrafyasını bölgeler düzeyine ayırmak gerekmiştir. Bu ise çalışmada ele alınan 22 ülke ve 7 değişken yardımıyla, veri ölçeklerinin farklı olması nedeniyle standardizasyon uygulanması sonrası mümkün olmuştur. Kalkınma kavramları, literatürün bölge üzerinde incelenmesi, bölgenin mevcut durumu, zayıf ve güçlü yönleri, bölgesel birlik kurulması hedeflenmesi durumunda ajansların potansiyeli, kalkınma kuruluşlarının tarihsel gelişimleri, dünya genelindeki durumları, ülke örnekleri, kalkınma ajanslarının yapılanmaları, mali - hukuki durumları ve ülke örnekleri çalışmada ele alınmıştır. Analiz ve bulgulardan elde edilen bilgiler ışığında, çalışmanın sonunda ise genel değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Latin America is a region that has great obstacles to development but having great potential. It has countries that have been subjected to exploitation and struggles for independence throughout history. Economic inequalities, institutional weaknesses, political disagreements, political regime and regional development differences in the region are situations that express both the need for development and the difficulties that development will face. The region, which has been subject to different development policies in various periods, is generally far from the image of development. In this study, it is aimed to evaluate the applicability of Development Agencies, a development model, in the region. To increase the general level of development in the region, it is necessary to follow different development policies for reasons such as relatively developed areas, underdeveloped areas, rural areas and differences in country levels. In order to diversify and differentiate development policies, it was necessary to divide Latin America geography into regions with the Cluster analysis method. This was possible with the help of 22 countries and 7 variables in the study after standardization due to different data scales. Development concepts, examination of the literature on the region, the current situation of the region, its weaknesses and strengths, the potential of agencies in case of aiming to establish a regional union, the historical development of development organizations, their situation in the world, country examples, the structuring of development agencies, their financial-legal status and country examples are discussed in the study. In the light of the information obtained from the analyses and findings, general evaluations are given at the end of the study.