MEB erken çocukluk eğitimi öykü kitaplarının değerler eğitimine etkisi bağlamında incelenmesi
An analysis of ministry of national education (MONE) early childhood education storybooks in the context of values education
- Tez No: 948144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİSE KADER ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırma MEB Erken Çocukluk Eğitimi öykü kitaplarının çocukların değer kazanımına etkisini tespit etmektir. Aynı zamanda öykü kitaplarında yer alan değerlerin hangileri olduğunu ve bunlara ne kadar yer verildiğini tespit etmeyi amaçlamıştır. Öykü kitaplarında yer alan değerleri tespit etmek amacıyla değer kontrol listesi oluşturulmuş ve öykü kitapları Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nde yer alan değerlere göre incelenmiştir. Veriler betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Öykü kitaplarında en çok yer alan değerin sevgi ve yardımseverlik olduğu, en az rastlanan değerlerin ise mahremiyet, adalet, vatanseverlik ve mütevazılık değerleri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bazı değer ifadeleri çocukların anlayacağı şekilde verilirken, bazı değer ifadelerinin ise okul öncesi dönem çocukları için soyut kaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Öykü kitaplarının çocukların değer kazanımına etkisini tespit etmek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çocuklara 6 hafta boyunca 12 adet etkinlik planı uygulanmıştır. Etkinlik planlarında yer alan hikâyeler MEB Erken Çocukluk Eğitimi Öykü Kitapları'ndan seçilmiştir. Çocuklara etkinlik planları uygulanmadan önce ön görüşme olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Ön görüşmeden sonra çocuklara her hafta 2 kitap okunarak toplam 6 hafta boyunca süren 12 adet etkinlik planı uygulanmıştır. Tüm planlar uygulandıktan 2 hafta sonra yarı yapılandırılmış görüşme formundaki sorular çocuklara tekrar sorulmuştur. Her iki görüşmeden elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre öykü kitaplarının çocukların değer kazanımında etkisi olduğu görülmüştür. Çalışmada ayrıca yarı yapılandırılmış görüşme formundaki 6 soru puanlandırılarak ön test, son test uygulamaları ile son testten 10 hafta sonra kalıcılık testi uygulaması yapılmıştır. Bu sonuçlara göre öğrencilerin toplam son test puanlarında artış olduğu görülmüştür. Öğrencilerin son test ve kalıcılık testi puanlarına bakıldığında öykü kitaplarının değer kazanımına kalıcı etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the impact of the storybooks published by the Ministry of National Education (MoNE) for Early Childhood Education on children's acquisition of values. It also seeks to identify which values are included in these storybooks and the extent to which they are represented. In order to identify the values included in the storybooks, a value checklist was created, and the storybooks were analyzed based on the values included in the Century of Türkiye Education Model. The data were analyzed using descriptive analysis. It was found that the most frequently represented values in the storybooks were love and helpfulness, while the least represented values were privacy, justice, patriotism, and modesty. The study also found that while some value expressions were presented in ways understandable to children, others remained abstract and difficult to grasp for preschool-aged children. To assess the impact of the storybooks on children's acquisition of values, a semi-structured interview form was used. A total of 12 activity plans were implemented with children over a 6-week period. The stories included in the activity plans were selected from the MoNE Early Childhood Education Storybooks. Prior to the implementation of the activity plans, a semi-structured interview form was administered to the children as a pre-interview. Subsequently, 2 storybooks were read each week, and a total of 12 activity plans were carried out over the course of 6 weeks. Two weeks after the completion of all the activity plans, the same questions from the semi-structured interview form were asked again. The data obtained from both interviews were analyzed using descriptive analysis. The results of the study indicated that the storybooks had an impact on children's acquisition of values. In addition, the 6 questions in the semi-structured interview form were scored, and a pre-test, post-test, and a retention test conducted 10 weeks after the post-test were administered. According to these results, an increase was observed in the students' total post-test scores. The comparison of post-test and retention test scores revealed that the storybooks had a lasting effect on value acquisition.