Resimli Hayat Dergisi üzerinden Türkiye'de gündelik hayat
Everyday life in Turkey through the Illustrated Life Magazine
- Tez No: 948156
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk İnkılap Tarihi, Sociology, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez çalışması, 1952-1955 yılları arasında yayımlanan Resimli Hayat dergisini tarihsel sosyoloji ve gündelik hayat sosyolojisi perspektifleriyle inceleyerek, Demokrat Parti iktidarının erken dönemlerinde, Türkiye'de toplumsal ve kültürel dönüşüm dinamiklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, makro tarih anlatılarının ötesine geçerek, gündelik yaşam pratikleri, toplumsal cinsiyet rolleri, modernleşme söylemleri ve devlet-toplum ilişkilerinin dergideki metin ve görseller aracılığıyla nasıl temsil edildiğini analiz etmektedir. Bu bağlamda Resimli Hayat'ın yalnızca bir haber kaynağı değil, aynı zamanda dönemin egemen ideolojilerini, normlarını ve sosyal tahayyüllerini yeniden üreten bir kültürel mecra olduğu savunulmaktadır. Buradan hareketle, dergideki içeriklerin tarihsel bağlamda okunması, 1950'li yılların Türkiye'sindeki sosyal değişimin gündelik yaşamdaki tezahürlerini anlamak açısından kritik bir perspektif sunmaktadır. Demokrat Parti iktidarının, Türkiye siyasi tarihinde bir kırılma noktası teşkil ettiği dikkate alındığında, bu dönemde uygulanan modernleşme politikalarının erken Cumhuriyet dönemindeki modernleşme stratejileriyle karşılaştırılması da çalışmanın temel hedeflerinden biri olarak ortaya çıkmaktadır. Buna ek olarak, Demokrat Parti döneminde Türkiye'nin dış politikada Amerika Birleşik Devletleri ile geliştirdiği yakın ilişkiler doğrultusunda, Amerikan yaşam tarzının ve tüketim kültürünün Türkiye'deki gündelik yaşama nasıl nüfuz ettiği ve bu kültürel etkilerin Resimli Hayat dergisinde nasıl temsil edildiği de incelenmektedir. Böylece çalışma, gündelik hayatın tarihsel dönüşüm süreçleriyle olan ilişkisini mikro sosyolojik düzeyde görünür kılmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the dynamics of social and cultural transformation in Turkey during the early period of the Democratic Party's rule by analyzing the magazine Resimli Hayat, published between 1952 and 1955, from the perspectives of historical sociology and the sociology of everyday life. Going beyond macro-historical narratives, the study analyzes how everyday life practices, gender roles, modernization discourses and state-society relations are represented through the texts and images in the magazine. In this context, it is argued that Resimli Hayat was not only a news source but also a cultural medium that reproduced the dominant ideologies, norms and social imaginaries of the period. Thus, reading the contents of the magazine in a historical context offers a critical perspective for understanding the manifestations of social change in everyday life in 1950s Turkey. Considering that the Democrat Party rule constitutes a turning point in the political history of Turkey, the comparison of the modernization policies implemented during this period with the modernization strategies of the early Republican period emerges as one of the main objectives of the study. In addition, in line with Turkey's close relations with the United States in foreign policy during the Democratic Party era, the study also examines how the American lifestyle and consumer culture permeated everyday life in Turkey and how these cultural influences were represented in the magazine Resimli Hayat. Thus, the study aims to make visible the relationship between everyday life and historical transformation processes on a micro-sociological level. While using the magazine Resimli Hayat as a primary source, this research applies the methods of historical textual analysis and visual content analysis together. This methodological approach makes it possible to uncover both the ideological codes and the traces of the ordinary practices of everyday life in the contents of the magazine. Thus, the study interprets the complex and multi-layered transformation of the modernization process in Turkey in the early 1950's in the context of the interaction between state policies and social norms and individual experiences.