Kadavra donörden organ naklinde rıza
Consent in deceased-donor organ transplantation
  1. Tez No: 948186
  2. Yazar: OSMAN ÖZCAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ÖCAL APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Hukuk, Sağlık Yönetimi, Anesthesiology and Reanimation, Law, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Başlık: Kadavra Donörden Organ Naklinde Rıza Amaç: Bu çalışmada, kadavradan organ naklinde rıza meselesinin, ölüden organ nakli çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Türk hukuk sisteminde, ölüden organ ve doku alınmasına ilişkin rıza beyanının yasal düzenlemeleri incelenmiştir. Ayrıca, kadavra donörden organ naklinin Türkiye'deki durumu ile diğer ülkelerdeki uygulamalar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Türkiye'de organ naklinde organ temininin ağırlıklı olarak canlı vericiler aracılığıyla sağlandığı gözlemlenmiştir. Kadavra donör sayısının, beklenen düzeyin oldukça altında kaldığı tespit edilmiştir. Buna karşın, dünya genelinde bu oranın tersi bir dağılım gösterdiği anlaşılmıştır. Türkiye'de kadavra vericilerden organ teminini artırmak amacıyla uygulamaya konulan organ bağış kartı sisteminin, mevcut haliyle istenen etkiyi yaratamadığı belirlenmiştir. Sonuç: Dünya genelinde organ nakli tedavisinde en uygun organ kaynağı olarak kadavra donörler kabul edilmektedir. Ancak Türkiye'de, kadavra donör sayısı istenen seviyenin oldukça altındadır. Mevzuat, bireylere ölüm sonrası organlarını bağışladıklarını beyan etme hakkı tanımaktadır. Ne var ki, organ bağış kartı, biçimsel eksiklikler nedeniyle hukuken geçerli bir beyan aracı olarak kabul edilmemektedir. Organ nakliyle ilgili tüm organizasyonları yürütme sorumluluğunu taşıyan Sağlık Bakanlığı'nın, organ bağış kartı sistemini yeniden yapılandırması önerilmektedir. Bu sürece, ilgili akademik çevrelerin, uzmanlık derneklerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve etik kurulların katılımının sağlanması teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Title: Consent in Deceased-Donor Organ Transplantation Objective: This study aims to examine the issue of consent in cadaveric organ transplantation within the framework of post-mortem organ donation. Methods: The legal regulations concerning the declaration of consent for the removal of organs and tissues from deceased individuals within the Turkish legal system were analyzed. Additionally, the status of organ transplantation from cadaveric donors in Turkey was evaluated comparatively with practices in other countries. Results: It was observed that in Turkey, organ procurement for transplantation is predominantly carried out through living donors. The number of cadaveric donors remains significantly below the expected level. Conversely, it was found that this trend is reversed globally. The organ donation card system, introduced in Turkey to increase the number of donations from cadaveric donors, has not achieved the desired impact in its current form. Conclusion: Cadaveric donors are globally recognized as the most suitable source of organs for transplantation. However, in Turkey, the number of cadaveric donors remains considerably below the desired threshold. The legislation grants individuals the right to declare their intention to donate organs after death. Nevertheless, due to formal deficiencies, the organ donation card is not considered a legally valid declaration. It is recommended that the Ministry of Health, which bears the responsibility for organizing all procedures related to organ transplantation, restructure the organ donation card system. The active participation of academic institutions, professional associations, non-governmental organizations, and ethics committees in this process should be encouraged.