İslâm hukukunda merdûd hadis kullanımı ile ilgili teori pratik uyumsuzluğu
Theoretical and practical inconsistency in the use of rejected hadiths in Islamic law
- Tez No: 948188
- Danışmanlar: PROF. DR. İSAK EMİN AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İslâm tarihinde Hz. Peygamber'in vefatıyla birlikte Müslümanlar arasında özellikle Hz. Ali'nin hilafet döneminde İslâm toplumunda meydana gelen tefrika olayları hadis uydurma hareketinin başlamasına sebep olmuş, gerek siyasî, gerek itikadî gerekse fıkhî konularda ihtilaflar yaşanmıştır. Bu olaylar güvenilir ve doğru haberi elde etme yöntemlerini geliştirmeye yönelik çalışmaların yapılmasına zemin hazırlamıştır ve bu alanlarda hadis kullanımına yönelik bazı ilkeler vaz edilmiştir. Bu çalışmada bu ilkelerin neler olduğu ortaya konulmuş ve İslâm hukukçularının koydukları bu kurallara uyup uymadıkları ve uymadılarsa hangi sebeplerle kuralları esnettikleri araştırılmıştır. Çalışmamız giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın konusu, amacı ve kaynaklarına değinilmiştir. Birinci bölümde çalışmamız ile ilgili temel kavramlar olan sünnet ve hadis, mütevâtir ve âhâd, makbul ve merdûd, yakîn ve zan, fıkıh ve ahkâm kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümde ise İslâm hukukunda makbul hadis kullanımı zorunluluğu, hadislerde zaafiyetin beyan zorunluluğu, uydurma rivâyetlerle amel etmeme ve uyarısız nakletmeme zorunluluğu, fıkıhta zayıf ve uydurma hadis kullanımına dair âlimlerin görüşlerine yer verilmiştir. Çalışmamız neticesinde âlimlerin, gerek itikatta gerek ahkâmda gerekse ahlak konularında zayıf hadislerle amel edilmeyeceğini belirtmiş olsalar da maalesef bu alanların hepsinde de zayıf hadis kullandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Islamic history, following the demise of the Prophet Muhammad (peace be upon him), particularly during the caliphate of ʿAlī ibn Abī Ṭālib, internal discord and divisions within the Muslim community led to the emergence of fabricated hadiths. These conflicts gave rise to disputes in political, theological, and jurisprudential matters. Consequently, efforts to develop methodologies for obtaining reliable and authentic reports gained importance, and certain principles were established concerning the use of hadiths in these areas. This study aims to identify those principles and examine whether Islamic jurists adhered to them. In cases where they did not, the study explores the underlying reasons for such flexibility or deviation. The research is composed of an introduction and two main chapters. The introduction outlines the subject, purpose, and sources of the study. The first chapter discusses the foundational concepts related to the research, such as Sunnah and Hadith, mutawātir and āḥād, maqbūl (accepted) and mardūd (rejected) reports, yaqīn (certainty) and ẓann (conjecture), as well as fiqh and aḥkām (legal rulings). The second chapter examines the necessity of using only acceptable hadiths in Islamic law, the obligation to clarify the weakness of a hadith, the prohibition of acting upon or transmitting fabricated reports without warning, and the scholarly views on the use of weak and fabricated hadiths within the context of fiqh. As a result of the study, it has been determined that although scholars have stated that weak hadiths should not be acted upon in matters of creed, legal rulings, or ethics, in practice, they have nevertheless utilized weak hadiths in all these areas.