Turgut Özal dönemi (1983-1989) Türk dış politikasının ulusal basına yansımaları
The reflections of Turkish foreign policy during the Turgut Özal period (1983–1989) in the national press
  1. Tez No: 948193
  2. Yazar: AKAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN ALTUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
1980 Eylül darbesi sonrası üç yıl süren darbe hükümetinde Başbakan Yardımcılığı görevini üstlenen Turgut Özal, ekonomi alanındaki tecrübelerini ABD ile geliştirdiği güçlü ilişkiler sayesinde siyasi alana taşımış, Anavatan Partisi'ni kurarak 1983 seçimlerinde tek başına iktidara gelmiştir. Başbakanlığı süresince ekonomik temelli çözümler üretmeye çalışan ve her zaman uzlaşmacı bir lider profili çizen Özal, darbenin etkilerini azaltma çabası içinde Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile uyum içinde çalışmaya özen göstermiştir. Sovyet etkisinin hissedildiği dönemde Amerika'ya yakın durarak Türkiye'nin bölgesel güç olma hedefi doğrultusunda liderlik üstlenmiştir. Devlet işlerinde pratikliği ön planda tutan Özal, bürokratik engelleri özel hayattaki becerileriyle aşarken, basına özel önem göstermiştir. Yurt dışı gezilerine gazetecileri dahil ederek dış politika adımlarını kamuoyuna aktarmayı hedeflemiş, röportaj ve mülakatlarıyla medyayı aktif kullanmıştır. Dış politikadaki eksiklikleri ele alan muhalif basına karşı demokratik tavır sergilemesi de dikkat çekicidir. Tezde, 1983-1989 yılları arasında Özal döneminde Türk dış politikasının ulusal basına yansımaları üç dönem halinde incelenecek; arşiv belgeleri, gazete kupürleri ve akademik çalışmalar temel kaynak olarak kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Following the military coup of September 1980, Turgut Özal served as Deputy Prime Minister in the military-led government for three years. He transformed his expertise in economics and strong relations with the United States into political influence, founding the Motherland Party (Anavatan Partisi) and securing a single-party victory in the 1983 elections. As Prime Minister, Özal pursued solutions to both domestic and regional political challenges through an economic lens, consistently portraying a conciliatory leadership style. He aimed to reduce the impact of the coup and maintained a cooperative relationship with President Kenan Evren. Aligning with the United States against Soviet influence, Özal adopted the role of a leader intent on establishing Turkey as a regional power. Özal's practical approach to governance involved applying his private-sector skills to overcome bureaucratic obstacles. He placed significant importance on media and broadcasting, encouraging the formation of internationally connected press structures. By involving journalists in his foreign visits and ensuring his interviews were published, Özal effectively used the media to turn foreign policy achievements into domestic political gains. Despite criticism from the opposition press regarding his foreign policy, he maintained a democratic attitude toward dissenting voices—an important development in the post-coup period. This thesis analyzes how Turkish foreign policy during Özal's premiership (1983–1989) was reflected in the national press across three distinct periods. Primary sources include official archives of Özal's international visits, newspaper collections, and scholarly literature.