Necip Fazıl Kısakürek'in Çile kitabında yer alan şiirlerdeki dini kavramlar ile din kültürü ve ahlak bilgisi öğretim programları ve ders kitaplarının (4- 8. sınıflar) ilişkisi
The relationship between religious concepts in the poems in Necip Fazıl Kısakürek's book Çile and religious culture and ethics courses and textbooks (4th-8th grades)
  1. Tez No: 948199
  2. Yazar: AZİME ERTUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada Necip Fazıl Kısakürek'in Çile adlı kitabındaki şiirlerde yer alan dinî kavramların hangi anlamlar ile kullanıldığı, kavramlara nasıl yer verildiği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) dersi (2018-2024) öğretim programlarındaki dinî kavramların kazanım olarak nasıl ele alındığı ve Necip Fazıl Kısakürek'in şiirlerindeki dinî kavramlar ile ilişkisi konuları araştırılmıştır. Bu çalışma, şairin hayatını, şahsiyetini ve yaşadığı ilahi aşkın tezahürlerini şiirlerinde nasıl ele aldığını görebilmeyi ve aynı zamanda DKAB öğretim programı kazanımlarımdaki dinî kavramlarla ve ders kitaplarında yer alan konularla ilişkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda Necip Fazıl Kısakürek'in şiirleri, DKAB öğretim programı kazanımları ve DKAB (4-8. sınıflar) ders kitapları detaylı bir şekilde dinî kavram çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre Çile adlı kitap 14 bölümden oluşmakta olup her bir bölüm içinde şiirlerde geçen dinî kavramlar tek tek ele alınarak kavramsal ve anlamsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Ayrıca 4. sınıftan başlayarak 8. sınıfa kadar DKAB öğretim programları kazanımları ve ders kitaplarında yer alan dinî kavramlar tespit edilerek anlamsal bir bakış ile incelenmiştir. Sonuç olarak Çile kitabındaki şiirlerde tespit edilen dinî kavramların birçoğunun öğretim programında geçen kazanımlarla uygun olduğu, bu kavramlara ders kitabında yer verilmesiyle konuların daha anlaşılır hale gelmesinin sağlanabileceği ve tefekkür boyutlu bir anlayış kazandırılması açısından faydalı olacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study investigates the meanings with which religious concepts are used in the poems in Necip Fazıl Kısakürek's book Çile, how the concepts are included, how religious concepts are handled as achievements in the Religious Culture and Ethics (DKAB) course (2018-2024) programs, and the relationship between religious concepts in Necip Fazıl Kısakürek's poems. This study aims to see how the poet addresses his life, personality, and the manifestations of divine love he experienced in his poems, and also to reveal the relationship between religious concepts in the DKAB program achievements and the subjects in the textbooks. In this context, Necip Fazıl Kısakürek's poems, DKAB program outcomes and DKAB (4-8th grade) textbooks were examined in detail within the framework of religious concepts. Document review, one of the qualitative research methods, was used in the study. According to the findings of the study, the book titled Çile consists of 14 chapters and a conceptual and semantic framework was created by examining the religious concepts in the poems one by one in each chapter. In addition, the DKAB program outcomes and concepts in the textbooks starting from the 4th grade to the 8th grade were determined and examined with a semantic perspective. As a result, it has been predicted that many of the religious concepts identified in the poems in the book Çile are compatible with the achievements in the curriculum, and that including these concepts in the textbook will make the subjects more understandable and will be beneficial in terms of gaining a contemplative understanding.