Ameliyat öncesi anksiyete ve ağrı korkusunun ameliyat sonrası ağrı ve konforla ilişkisi
The relationship between preoperative anxiety and fear of pain and postoperative pain and comfort
- Tez No: 948198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE KURŞUN KURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, General Surgery, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, planlı ameliyat uygulanan hastalarda ameliyat öncesi anksiyete ve ağrı korkusunun ameliyat sonrası ağrı ve konforla ilişkini belirlemek amaçlandı. Tanımlayıcı tipteki bu araştırma, 04 Mart-02 Nisan 2024 tarihleri arasında Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde bulunan 90 yatak kapasiteli Gazipaşa Devlet Hastanesi'nin üroloji, genel cerrahi ve ortopedi servislerinde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini bu kliniklerde ameliyat edilen 100 hasta oluşturdu. Veriler,“Hasta Bilgi Formu”,“Cerrahi Anksiyete Ölçeği”,“Ağrı Korkusu Ölçeği-III”, Sayısal Ağrı Ölçeği“ ve ”Genel Konfor Ölçeği-Kısa Formu" ile toplandı. Veri analizinde bağımsız örneklem t testi, varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve doğrusal regresyon analizi kullanıldı. Hastaların ameliyat öncesi anksiyete puanının 28,56±11,14 (68 puan üzerinden), ağrı korkusu puanının 70,58±18,38 (150 puan üzerinden) olduğu, ameliyat öncesi orta düzey anksiyete ve ağrı korkusu yaşadıkları belirlendi. Ameliyat sonrası yapılan değerlendirmede, yaşadıkları ağrı şiddeti puanının 6,52±1,85 (10 puan üzerinden), genel konfor düzeyi puanının 3,64±0,59 (6 puan üzerinden) olduğu, şiddetli ağrı yaşadıkları ve konfor düzeylerinin orta olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between preoperative anxiety and fear of pain and postoperative pain and comfort in patients undergoing planned surgery. This descriptive study was conducted in the urology, general surgery and orthopedics departments of the 90-bed capacity Gazipaşa State Hospital in the Gazipaşa district of Antalya between March 4 and April 2, 2024. The sample of the study consisted of 100 patients who underwent surgery in these clinics. Data were collected using the“Patient Information Form”,“Surgical Anxiety Scale”,“Fear of Pain Scale-III”, Numerical Pain Scale“ and ”General Comfort Scale-Short Form". Independent sample t-test, analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis and linear regression analysis were used in data analysis. It was determined that the patients' preoperative anxiety score was 28.56±11.14 (out of 68 points), their fear of pain score was 70.58±18.38 (out of 150 points), and they experienced moderate anxiety and fear of pain before surgery. In the postoperative evaluation, it was found that the pain intensity score was 6.52±1.85 (out of 10 points), their general comfort level score was 3.64±0.59 (out of 6 points), they experienced severe pain, and their comfort level was moderate.