Türkiye'de sağlık işletmelerindeki finansal yolsuzlukların giderilmesine yönelik politika önerileri
Policy recommendations for financial corruption in healthcare organizations in Türkiye
- Tez No: 948247
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Sağlık işletmelerinde finansal yolsuzluk olgusu, kamusal kaynakların israfına, hizmet kalitesinin düşmesine ve toplum sağlığının olumsuz etkilenmesine yol açan kritik bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Küresel bir sorun olup“gizli bir pandemi”olarak tanımlanan yolsuzluk ile mücadele mevcut ve gelecekteki küresel sağlık tehditlerine etkili bir şekilde yanıt verilebilmesi ve kaliteli sağlık hizmetinin sürdürülebilir bir şekilde sunulabilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye'de sağlık işletmelerindeki finansal yolsuzlukların giderilmesine yönelik politika önerileri geliştirmektir. Bu bağlamda, Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik Mekanizmasının Güçlendirilmesi (K1), Bağımsız ve Güçlü Denetim Organlarının Oluşturulması (K2), Etik Yönetim Politikalarının Benimsenmesinin Sağlanması (K3), Dijitalleşme ve Veri Analitiğinin Kullanılması (K4), Eğitim ve Farkındalık Programlarının Artırılması (K5), Finansal ve Hukuki Cezaların Artırılması (K6) ve Kamu-Özel İş Birliğinin Güçlendirilmesi (K7) olmak üzere sağlık işletmelerindeki finansal yolsuzlukların giderilmesinde etkili olan yedi temel kriter belirlenmiştir. Araştırma yöntemi olarak, birden fazla kriterin etkileşimini aynı anda ele alarak hangi faktörlerin öncelikle hedef alınması gerektiğini belirlememize olanak sağlayan DEMATEL (Decision Making Trial and Evaluation Laboratory) yöntemi uygulanmıştır. DEMATEL sonuçlarına göre en yüksek etki ağırlıklarına sahip kriterler“Bağımsız ve Güçlü Denetim Organlarının Oluşturulması (K2)”ile“Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik Mekanizmalarının Güçlendirilmesi (K1)”olarak tespit edilmiştir. Bu kapsamda, öncelikle Yolsuzlukla Mücadele Konseyi'nin oluşturulması ve sağlık sektörü özelinde bir yolsuzlukla mücadele eylem planı geliştirilmesi olmak üzere finansal yolsuzluğu giderici politika önerileri geliştirilmiştir. Önerilen politikalar, sağlık sektöründe proaktif yönetişim, şeffaflık ve hesap verebilirlik odaklı entegre bir denetim ve önlem ekosistemi oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial corruption in healthcare enterprises presents a critical challenge that leads to the waste of public resources, a decline in service quality, and adverse impacts on public health; as a global issue often described as a“hidden pandemic,”combating corruption is essential for effectively responding to current and future global health threats and ensuring the sustainable provision of high-quality healthcare services. This study aims to develop policy recommendations to eliminate financial corruption in healthcare enterprises in Türkiye by identifying seven key criteria: strengthening transparency and accountability mechanisms, establishing independent and robust audit bodies, promoting the adoption of ethical governance policies, utilizing digitization and data analytics, enhancing education and awareness programs, increasing financial and legal sanctions, and fostering public–private partnerships—and applying the Decision Making Trial and Evaluation Laboratory (DEMATEL) method to analyze their interrelations and prioritize intervention targets; the results indicate that establishing independent and robust audit bodies and strengthening transparency and accountability mechanisms have the highest impact weights. Accordingly, policy recommendations include establishing an Anti-Corruption Council and developing a healthcare-sector-specific anti-corruption action plan, aiming to create an integrated oversight and prevention ecosystem in the healthcare sector centered on proactive governance, transparency, and accountability.