Kozan ilçesinin (Adana) ekonomik coğrafyası
Economic geography of Kozan district (Adana)
- Tez No: 948256
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KAYA SANDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
Kozan ilçesi, idari olarak Adana iline bağlı olup Akdeniz Bölgesi'nde yer almaktadır. Yüzölçümü 1.943 km² olan ilçe, Adana il merkezinin 78 km kuzeydoğusunda konumlanmaktadır. İlçe arazisinin büyük bir kısmını Toros Dağları oluştururken, bu dağların güney eteklerinden itibaren başlayan ve Kozan Ovası'nı meydana getiren düzlükler, Çukurova'nın bir parçasını teşkil etmektedir. Akarsuların taşıdığı alüvyon malzemelerle oluşan ovanın yükseltisi, güneyden kuzeye doğru artış göstermektedir. İlçe merkezinin kuzeyinde ise tepelik ve dağlık alanlar yoğunluk kazanmaktadır. Kozan Ovası, nüfusun yanı sıra beşerî ve ekonomik faaliyetlerin de yoğunlaştığı bir bölgedir. Bölgede Akdeniz iklimi hüküm sürmekte olup, doğal bitki örtüsünü maki toplulukları ve kızılçam ormanları oluşturmaktadır. Araştırma sahası; konumu, yeryüzü şekilleri, iklimi, bitki örtüsü ve su kaynakları gibi doğal faktörler nedeniyle tarım, tarıma dayalı sanayi ve hayvancılık faaliyetleri açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Bu doğal özelliklere ek olarak, binlerce yıldır yerleşime sahne olan bölgede, birçok medeniyetin izlerini taşıyan tarihî ve kültürel değerler de bulunmaktadır. Dolayısıyla hem doğal hem de kültürel zenginlikler, yöre turizmi ve ekonomisi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, Kozan ilçesinin ekonomik coğrafya özelliklerini incelemektir. Konunun seçilme nedeni, araştırma sahasında ekonomik coğrafya alanında daha önce ayrıntılı bir çalışmanın yapılmamış olmasıdır. Bu çalışmada, ilçedeki ekonomik faaliyetler ile doğal-fiziki unsurlar arasındaki ilişki, coğrafyanın temel ilkeleri doğrultusunda ele alınmaktadır. Ayrıca mevcut ekonomik faaliyetlerin gelişimi ile ilçe ekonomisinin karşı karşıya olduğu sorunlar coğrafi bir bakış açısıyla değerlendirilmekte; bölge kaynaklarının en verimli şekilde kullanılması için potansiyelin ortaya konulması ve sorunların çözümüne katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Kozan district is administratively affiliated with the province of Adana and is located in the Mediterranean Region of Turkey. Covering an area of 1,943 km², the district lies 78 km northeast of the Adana city center. A significant portion of the district's land is occupied by the Taurus Mountains, while the plains that begin at the southern foothills of these mountains and form the Kozan Plain constitute a part of the Çukurova region. Formed by alluvial materials carried by streams, the elevation of the plain increases from south to north. To the north of the district center, hilly and mountainous areas become more prominent. The Kozan Plain is a region where population, as well as human and economic activities, are concentrated. The region is dominated by a Mediterranean climate, and the natural vegetation consists of maquis communities and red pine forests. Due to its location, topography, climate, vegetation, and water resources, the study area possesses significant potential in terms of agriculture, agro-based industry, and livestock activities. In addition to its natural characteristics, the region has been home to many civilizations for thousands of years and contains rich historical and cultural assets. Therefore, both the natural and cultural wealth of the area are of great importance in terms of local tourism and the economy. The aim of this thesis is to examine the economic geography characteristics of Kozan district. The topic was chosen because no comprehensive study had previously been conducted in the field of economic geography in the study area. This research addresses the relationship between economic activities and natural-physical factors in accordance with the fundamental principles of geography. Additionally, it evaluates the development of current economic activities and the challenges faced by the local economy from a geographical perspective. The study aims to identify the region's potential and contribute to the resolution of existing problems by promoting the efficient use of local resources.