Yenidoğanda doğumsal kalp hastalıkları cerrahisi sonrası akut böbrek hasarı insidansı ve risk faktörleri
Incidence and risk factors of akute Kidney injury following congeni̇tal heart surgery i̇n neonates
- Tez No: 948269
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yenidoğan döneminde doğumsal kalp hastalığı nedeniyle cerrahi operasyon geçiren olgularda akut böbrek hasarı (ABH) insidansını belirlemek ve bu duruma katkıda bulunan risk faktörlerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışmaya, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde 1 Eylül 2024- 1Mayıs 2025 tarihleri arasında doğumsal kalp hastalığı nedeniyle cerrahi müdahale uygulanan yenidoğanlar dahil edilmiştir. Postoperatif ilk 7 gün içerisinde gelişen ABH, neonatal KDIGO kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Klinik, demografik, intraoperatif ve postoperatif parametreler ile ABH arasındaki ilişkiler araştıırlmıştır. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 44 yenidoğan (27 erkek, 17 kız) dahil edilmiştir. ABH gelişme insidansı %52,3 olarak saptanmıştır. ABH ile ilişkili bağımsız risk faktörleri uzun kardiyopulmoner bypass süresi( > 138.5 dakika , uzun aortik klemp süresi (>89.0 dakika ve VIS (Vazoaktif İnotrop Skor) yüksekliği( > 5) yer almaktadır. Postoperatif 4.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the incidence of acute kidney injury (AKI) and to evaluate the contributing risk factors in neonates who underwent cardiac surgery for congenital heart disease during the neonatal period. Materials and Methods: This prospective observational study included neonates who underwent surgical intervention for congenital heart disease at Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between September 1, 2024, and May 1, 2025. AKI occurring within the first 7 postoperative days was assessed according to the neonatal KDIGO criteria. The relationships between clinical, demographic, intraoperative, and postoperative parameters and AKI were investigated. The results were analyzed statistically. Results: A total of 44 neonates (27 males, 17 females) were included in the study. The incidence of AKI was found to be 52.3%. Independent risk factors associated with AKI included prolonged cardiopulmonary bypass duration (>138.5 minutes), prolonged aortic cross-clamp time (>89.0 minutes), and elevated vasoactive-inotropic score (VIS >5).