İngiltere ortaöğretim genel sertifikası sınavı tarih ders kitaplarında yapılandırmacı öğrenme ve ölçme ve değerlendirme yaklaşımları (soğuk savaş dönemi örneği)
Constructivist learning and assessment approaches in the history textbooks of the general certificate of secondary education in england (cold war period example)
- Tez No: 948268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA BELENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye Cumhuriyeti tarih ders kitapları içeriğinin yapılandırmacı öğrenme anlayışı bağlamında nasıl geliştirilebileceği ve tarih öğreniminin verimlilik düzeyinin nasıl artırılabileceği sorusuna bir öneri olarak yabancı bir ülkenin tarih ders kitapları içeriğinde kullanılan beceri öğretimi ve ölçme ve değerlendirme yöntemlerini araştırmaktır. Araştırmaya veri sağlayan İngiltere tarih ders kitabı; doküman analizi ve betimsel ile içerik analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Araştırmada ulaşılan bulgulara göre, İngiltere'nin GCSE sınav sistemi modeli temel alınarak hazırlanan tarih ders kitaplarında uygulanan öğrenme ile ölçme ve değerlendirme yöntemlerinin; Türkiye Cumhuriyeti tarih ders kitaplarının içeriğinin yapılandırmacı öğrenme ile ölçme ve değerlendirme anlayışı doğrultusunda geliştirilmesi ve tarih derslerindeki verimliliğin artırılması amacına dair olumlu bir örnek sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the skill teaching and measurement and evaluation methods used in the content of history textbooks of a foreign country as a suggestion to the question of how the content of history textbooks of the Republic of Turkey can be improved in the context of constructivist learning approach and how the efficiency level of history learning can be increased. The history textbook of England, which provided data for the study, was analyzed through document analysis and descriptive and content analysis methods. According to the findings of the study, it was concluded that the learning and assessment and evaluation methods applied in the history textbooks prepared on the basis of the GCSE examination system model of England provide a positive example for the purpose of developing the content of the history textbooks of the Republic of Turkey in line with the constructivist learning and assessment and evaluation approach and increasing the efficiency in history lessons.