Dinlerin gizli öğretileri (Yahudilik, Hıristiyanlık, Hinduizm ve Budizm)
The secret teachings of religions (Judaism, Christianity, Hinduism and Buddhism)
- Tez No: 948270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET EŞMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Religion, Folklore, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tarihin seyrinde insanoğlu, gizli olanı ve görünenin arkasındakini araştırmıştır. Bu araştırmalar sonucunda; gizli öğretinin içeriğini oluşturan astroloji, fal, kehanet, ruhani kötücül varlıklar ve büyü gibi bilgi yelpazesi geniş konulara rastlamıştır. İnsanlık, bu konuların derinliklerine girmiş ve dinle mezcettikleri gizli gruplara ait saklı pratikleri uygulamaya koymuşlardır. Başlarda, herkese açık olmayan bu pratik ve bilgiler, zamanla toplumlar arası etkileşimler sonucu yayılma göstermiştir. Din adamları, bunu uygun görmeseler de gizli öğretinin toplumda yayılmasına engel olamamışlardır. Çalışmamızda ilk olarak gizli öğretiyle ilgili önemli kavramlar açıklanmış ve Semitik dinler olan Yahudilik ve Hıristiyanlık'taki veya toplumlarındaki gizli öğreti izlerine yer verilmiştir. Daha sonra Hint dinlerinden Hinduizm ve Budizm'deki gizli öğreti belirtilerinden bahsedilmiştir. İki bölümde de astroloji, fal, kehanet, büyü ve kötücül görünmez varlıklarla ilgili başlıklara değinilmiştir ve konuların alt başlıklarına da ayrıca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, humanity has investigated the hidden and the unseen beyond appearances. As a result of these investigations, a wide range of topics such as astrology, fortune-telling, prophecy, spiritual evil entities, and magic have emerged as part of esoteric teachings. Humans delved into these subjects and blended them with religion, and performed secret rituals associated with certain occult groups. These practices, not open to the public, gradually spread through intercultural interactions over time. Although religious authorities may have disapproved, they could not prevent the dissemination of esoteric teachings within society. In our study, we first explain the key concepts related to esoteric teachings and focus on the traces of esoteric doctrines found in the Semitic religions (Judaism and Christianity) and their respective societies. Subsequently, we examine signs of esotericism in Indian religions such as Hinduism and Buddhism. In the final section, topics such as astrology, fortune-telling, prophecy, magic, and malevolent invisible beings are discussed, with specific attention paid to their subtopics.