Betonarme kolonlarda eksenel yük oranı ve burulma momentinin, eğilme dayanımına etkisi
The effect of axial load ratio and torsional moment on the flexural capacity of reinforced concrete columns
  1. Tez No: 948310
  2. Yazar: SALİH CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAMANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Deprem kuşağında yer alan ülkemizdeki binaların çok büyük kısmı betonarme taşıyıcı sistem ile inşa edilmiştir. Binaların depreme dayanıklı olması için betonarme elemanlarla ilgili çok sayıda deneysel ve analitik çalışmalar yapılmakta ve deprem yönetmelikleri bu çalışmalar neticesinde güncellenmektedir. Binalardaki en önemli yapı elemanlarından biri kolonlardır. Betonarme kolonların farklı etkiler altındaki davranışının incelenmesi, deprem kuşağında yer alan binaların emniyeti için oldukça önemlidir. Mevcut yapı stoğunun yaklaşık üçte biri 2000 yılı öncesi inşa edilen ülkemizdeki binaların çoğunda burulma düzensizliği bulunmaktadır. Özellikle 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinde birçok binada burulmaya bağlı göçmenin meydana geldiği tespit edilmiştir. Betonarme kolonların burulma etkisindeki davranışının incelenmesi, bunun sonucunda uygun güçlendirme tekniklerinin hazırlanması, can ve mal kayıplarının önlenmesi bakımından oldukça önemlidir. Bu çalışmada 10 adet betonarme kolonun, farklı eksenel yük ve burulma etkilerindeki eğilme davranışları deneysel olarak incelenmiştir. Çalışmanın değişkenlerini eksenel yük oranı, eksenel dönme/yatay ötelenme oranı ve enine donatı aralığı oluşturmaktadır. Çalışmadan elde edilen veriler ışığında kolonlara ait yük-deplasman, zarf eğrisi, eğilme momenti-eğrilik, burulma momenti-dönme, rijitlik ve kümülatif tüketilen enerji grafikleri çizilmiştir. Deney esnasında kolonlarda meydana gelen hasarlar incelenmiş, plastik mafsal bölgeleri ölçülmüş ve çalışmanın değişkenlerine bağlı olarak yeni bir plastik mafsal modeli önerilmiştir. Elde edilen veriler kullanılarak betonarme kolonlara ait eksenel yük-burulma momenti-eğilme momentini içerecek yeni bir üçlü etkileşim modeli sunulmuştur. Hem plastik mafsal modeli hem de üçlü etkileşim modeli literatürdeki diğer modeller ile kıyaslanarak etkinliği tartışılmıştır. Kolonlarda meydana gelen plastik dönme değerleri ile TBDY-2018'deki plastik dönme sınır değerleri karşılaştırılarak burulma etkisinin önemi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, which is located in an earthquake zone, a large majority of buildings have been constructed with reinforced concrete load-bearing systems. To ensure that buildings are earthquake-resistant, numerous experimental and analytical studies related to reinforced concrete elements are being conducted, and earthquake regulations are updated as a result of these studies. One of the most important structural elements in buildings is columns. Investigating the behavior of reinforced concrete columns under different effects is crucial for the safety of buildings located in earthquake zones. Approximately one-third of the existing building stock in our country, most of which was built before the year 2000, has torsional irregularities. It has been determined that many buildings experienced torsional collapse during the earthquakes in Kahramanmaraş on February 6, 2023. Examining the behavior of reinforced concrete columns under torsional effects and preparing appropriate strengthening techniques as a result is very important for preventing loss of life and property. In this study, the bending behaviors of 10 reinforced concrete columns under different axial loads and torsional effects were experimentally investigated. The variables of the study include axial load ratio, axial rotation/lateral displacement ratio, and transverse reinforcement spacing. Based on the data obtained from the study, load-displacement, envelope curve, bending moment-curvature, torsional moment-rotation, stiffness, and cumulative energy consumption graphs for the columns were drawn. The damages that occurred in the columns during the experiment were examined, plastic hinge regions were measured, and a new plastic hinge model was proposed based on the variables of the study. Using the obtained data, a new triple interaction model that includes axial load-torsional moment-bending moment for reinforced concrete columns was presented. Both the plastic hinge model and the triple interaction model were discussed in terms of their effectiveness by comparing them with other models in the literature. The plastic rotation values that occurred in the columns were compared with the plastic rotation limit values in TBDY-2018 to evaluate the torsional effect.