Psikolojik dayanıklılık ve örgütsel dayanıklılık ilişkisinde örgütsel özdeşleşmenin düzenleyici rolü
The relationship between psychological resilience and organizational resilience: the moderating effect of organizational identification
  1. Tez No: 948309
  2. Yazar: ELİF KARAÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE ÖZKILIÇCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, çalışanların psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile çalışmakta oldukları örgütün dayanıklılık düzeyi arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide örgütsel özdeşleşme düzeylerinin düzenleyici rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. 259 katılımcıdan oluşan örneklemden demografik form, Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Örgütsel Dayanıklılık Ölçeği ve Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği aracılığıyla elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler kapsamında Bağımsız Örneklem t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), korelasyon analizleri ve basit doğrusal regresyon uygulanmıştır. Ayrıca, koşullu (düzenleyici) etkilerin test edilmesi amacıyla Hayes'in PROCESS Makrosu (Model 1) kullanılmıştır. Analizler psikolojik dayanıklılık ve örgütsel dayanıklılık arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Örgütsel özdeşleşmenin bu ilişkideki düzenleyici rolü ise marjinal düzeyde anlamlı bulunmuştur. Örgütsel özdeşleşmenin psikolojik dayanıklılığın örgütsel dayanıklılık üzerindeki etkisini zayıflatıcı yönde düzenlediği görülmüştür. Ayrıca büyük ölçekli şirketlerin hem örgütsel dayanıklılık hem de özdeşleşme düzeylerinin küçük/orta ölçekli şirketlere kıyasla daha yüksek olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between employees' psychological resilience and organizational resilience, and examines the moderating role of organizational identification in this relationship. Data were collected from a sample of 259 participants using a demographic form, the Psychological Resilience Scale for Adults, the Organizational Resilience Scale, and the Organizational Identification Scale. The data were analyzed using SPSS. The statistical analyses included Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), correlation analyses, and simple linear regression. In addition, Hayes' PROCESS Macro (Model 1) was employed to examine conditional (moderation) effects. The results indicated a significant positive relationship between psychological resilience and organizational resilience. The moderating role of organizational identification in this relationship was found to be marginally significant. It was observed that organizational identification weakens the effect of psychological resilience on organizational resilience. Additionally, it was found that large-scale companies exhibit higher levels of both organizational resilience and identification compared to small and medium-sized enterprises.