Miyop hastalarda %0,01'lik konsantrasyonlu topikal atropinin oküler etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the ocular effect of 0.01% concentration topical atropine in myopic patients
- Tez No: 948319
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL KARAMAN ERDUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, okul çağındaki çocuklarda miyopi progresyonunu yavaşlatmak amacıyla uygulanan %0.01'lik atropin sülfat damla tedavisinin uzun dönem etkinliği ve güvenilirliği değerlendirilmiştir. Retrospektif olarak planlanan çalışmaya, 6–14 yaş aralığında olan ve en az bir yıllık düzenli takip verisine sahip toplam 126 çocuk (84'ü tedavi, 42'si kontrol grubu) dahil edilmiştir. İzlem süresince her iki grupta da sferik eşdeğer (SE), aksiyel uzunluk (AU), subfoveal koroid kalınlığı (SFKK), çeşitli korneal biyometrik ölçümler (örneğin K ort, K max, lens kalınlığı, ön kamara derinliği, santral kornea kalınlığı) ve gözyaşı fonksiyon testleri (Schirmer testi ve gözyaşı kırılma zamanı) detaylı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the long-term efficacy and safety of 0.01% atropine sulfate eye drops, administered to slow myopia progression in school-aged children, were evaluated. A total of 126 children (84 in the treatment group, 42 in the control group) aged between 6 and 14 years with at least one year of regular follow-up data were included in this retrospectively planned study. During the follow-up, spherical equivalent (SE), axial length (AL), subfoveal choroidal thickness (SFCT), various corneal biometric parameters (e.g., K mean, K max, lens thickness, anterior chamber depth, central corneal thickness), and tear function tests (Schirmer test and tear break-up time) were comprehensively assessed in both groups.