2000-2023 döneminde Türkiye'nin makroekonomik göstergelerinin analizi: Büyüme, enflasyon ve dış denge üzerine bir değerlendirme
An analysis of Turkey's macroeconomic indicators in the 2000-2023 period: An assessment of growth, inflation, and external balance
  1. Tez No: 948389
  2. Yazar: HÜSEYİN BEYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, 2000-2023 yılları arasında Türkiye'nin makroekonomik göstergelerini analiz ederek, büyüme, enflasyon ve dış denge arasındaki etkileşimleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Türkiye, bu dönemde küresel ekonomik dalgalanmalar, mali krizler, bölgesel politik gelişmeler ve iç ekonomik reform süreçleri gibi çeşitli faktörlerin etkisi altında kalmıştır. Tezin temel amacı, Türkiye ekonomisinin bu zorlu dönemlerde nasıl bir performans sergilediğini anlamak ve bu makroekonomik göstergelerin birbirleriyle olan ilişkilerini ortaya koymaktır. Bu bağlamda, çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde, büyüme dinamikleri incelenmiş ve Türkiye'nin çeşitli iç ve dış etkenlerle nasıl bir büyüme patikasında ilerlediği ele alınmıştır. İkinci bölümde, enflasyon olgusu ve bu dönemde Türkiye'nin enflasyonla mücadelesi detaylandırılmıştır. Özellikle enflasyonun ana nedenleri, etkileri ve bu süreçte uygulanan para politikalarının sonuçları değerlendirilmektedir. Son bölümde ise Türkiye'nin dış dengesi analiz edilerek, cari açık, dış ticaret ve finansal akımların ekonomik dengeler üzerindeki rolü araştırılmıştır. Tezde, makroekonomik verilerin ekonometrik yöntemler kullanılarak değerlendirilmesiyle, bu göstergeler arasındaki neden-sonuç ilişkileri ve bu göstergelerin Türkiye ekonomisine etkileri derinlemesine incelenmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye ekonomisinin karşılaştığı zorluklar ve bu süreçte uygulanan politikaların sonuçları hakkında önemli çıkarımlar sunmaktadır. Çalışma, Türkiye'nin gelecekteki ekonomik politikaları için faydalı bir referans oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze Turkey's macroeconomic indicators between 2000 and 2023, assessing the interactions between growth, inflation, and external balance. During this period, Turkey was influenced by various factors, including global economic fluctuations, financial crises, regional political developments, and domestic economic reform processes. The main objective of the thesis is to understand how the Turkish economy performed during these challenging times and to reveal the relationships between these macroeconomic indicators. In this context, the study consists of three main sections: The first section examines the dynamics of growth and explores the growth trajectory Turkey followed under various internal and external influences. The second section details the phenomenon of inflation and Turkey's struggle with inflation during this period. It specifically evaluates the main causes and effects of inflation and the outcomes of monetary policies implemented in response. The final section analyzes Turkey's external balance, investigating the role of current account deficits, foreign trade, and financial flows on economic stability. Through the use of econometric methods to evaluate macroeconomic data, the thesis examines causal relationships between these indicators and their impacts on the Turkish economy in depth. The findings provide important insights into the challenges faced by the Turkish economy and the outcomes of policies implemented during this period. The study aims to serve as a useful reference for Turkey's future economic policies.