Öğretmen adaylarının yapay zeka kullanımına ilişkin farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of awareness levels of prospective teachers regarding the use of artificial intelligence
  1. Tez No: 948388
  2. Yazar: SEZEN AKSU KURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADIL ŞİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde öğrenim gören öğretmen adaylarının yapay zeka kullanımına ilişkin farkındalık düzeyleri incelenmiştir. Çalışma betimsel tarama metoduyla yürütülmüştür. Araştırmanın evreninde 3747 öğrenci bulunmaktadır. Araştırma örneklemi kolay ulaşılabilir örnekleme ile oluşturulmuştur. Bu süreçte 895 öğrenci ölçek geliştirme sürecinde, 570 öğrenci ise araştırmanın amacına yönelik olarak katkı sağlamıştır. Araştırmada veriler, cinsiyet, öğrenim durumu, yaş, bölüm, yapay zeka kullanma durumu gibi değişkenlerin yer aldığı demografik bilgi formu ve araştırmacılar tarafından geliştirilen Yapay Zeka Farkındalık Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde dağılım normalliği nedeniyle parametrik testler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının yapay zeka farkındalık düzeylerinin toplamda (x̄=3.41) katılıyorum düzeyinde olduğu, en yüksek ortalmanın etik ve sorumluluk, en düşük ortalmanın ise uygulama boyutunda olduğu görülmüştür. Alt problem olarak belirlenen değişkenlere ilişkin, cinsiyet, öğrenim şekli, yapay zeka eğitimi alıp almama durumuna göre anlamlı bir fark bulunmamışken, yaş, sınıf düzeyi ve bölümlere göre anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the awareness levels of pre-service teachers studying at Ondokuz Mayıs University regarding the use of artificial intelligence (AI) were examined. The research was conducted using the descriptive survey method. The study population consisted of 3,747 students. The sample of the study was determined through convenience sampling. In this process, 895 students contributed to the scale development phase, while 570 students participated in the main study aimed at addressing the research objectives. The data were collected using a demographic information form, which included variables such as gender, educational status, age, department, and AI usage status, along with the Artificial Intelligence Awareness Scale developed by the researchers. Due to the normal distribution of the data, parametric tests were employed in the analysis. The findings revealed that the overall AI awareness level of pre-service teachers was at the“agree”level (x̄=3.41). Among the sub-dimensions of the scale, the highest mean score was observed in the dimension of“ethics and responsibility,”whereas the lowest mean score was found in the“practice”dimension. Regarding the sub-problems, no statistically significant differences were found in terms of gender, type of education, or whether participants had received AI training. However, significant differences were identified based on age, grade level, and academic department.