Mikro reaktörlerin nötronik analizi
Neutronic analysis of microreactors
- Tez No: 948417
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOMBAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında hızlı ve termal mikro reaktör tasarımları için (Megapower ve Empire) nötronik analizler yapılmıştır. Bu kapsamda kazaya karşı toleranslı yakıt malzemeleri (UO_2, UN, U-10Zr and U_3 Si_2), farklı yansıtıcı malzemeleri (Al_2 O_3, BeO, MgO) ve katı yavaşlatıcı malzemesi (YH_(2-x)) kullanılarak oluşturulan kor tasarımları için Monte Carlo yöntemi kullanan Serpent kodu ile yanma oranına bağlı nötronik analizler yapılmıştır. Belli bir süre yakıt değişimi yapmadan (10, 20, 30 yıl) çalıştırılması planlanan bu reaktörler için gerekli zenginleştirme miktarı hesaplanmıştır. Tasarımda kullanılan her bir yakıt ve yansıtıcı malzemelerinden oluşan kor konfigürasyonlarında geri besleme reaktivite katsayıları hesaplanmıştır. Reaktivite kontrol mekanizmasının farklı kor tipleri için modellemesi yapılarak, reaktivite değerleri elde edilmiştir. Sonuç olarak bu reaktörlerde kullanılan farklı yakıt ve yansıtıcı malzemelerinden oluşan reaktörler için yakıt maliyeti analizi de yapılmıştır. Mikro reaktörlerin temel özelliklerinden biri boyut olduğu için, standart bir zırhlama hesabı yapılarak gerekli zırhlama malzemesi kalınlıkları da hesaplanmış ve mikro reaktörler için farklı zırhlama malzemeleri kullanımının gerekliliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, neutronic analyses were performed for fast and thermal micro reactor designs (Megapower and Empire). In this context, burnup dependent neutronic analyses were performed for core designs composed of accident tolerant fuel materials (UO_2, UN, U-10Zr and U_3 Si_2), different reflector materials (Al_2 O_3, BeO, MgO) and solid moderator material (YH_(2-x)) with Serpent code using Monte Carlo method. The required fuel enrichment amount was calculated for these reactors planned to operate without fuel refuelling for a certain period of time (10, 20, 30 years). Reactivity feedback coefficients were calculated for each fuel and reflector material used in the design in core configurations. Reactivity control mechanism was modeled for different core types and reactivity values were obtained. As a result, fuel cost analysis was also performed for reactors consisting of different fuel and reflector materials used in these reactors. Since one of the basic characteristics of micro reactors is size, a standard shielding calculation was made and the required shielding material thicknesses were calculated, and the necessity of using different shielding materials for micro reactors was demonstrated.