İmidazo[2,1-b][1,3,4]tiyadiazol grubu içeren bazı kalkon türevli hibrit bileşiklerin sentezi, karakterizasyonu, biyolojik aktiviteleri ve teorik hesaplamaları
Synthesis, characterization, biological activities and theoretical calculations of some chalcone-derived hybrid compounds containing the imidazo[2,1-b][1,3,4] thiadiazole group
- Tez No: 948416
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TAHTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, imidazotiyadiazol grubu taşıyan bir dizi yeni kalkon türevi sentezlenmiş ve asetilkolinesteraz (AChE) ve bütirilkolinesteraz (BChE) enzimlerine karşı inhibitör potansiyelleri in silico yöntemlerle tahmin edilmiş ve in silico yöntemlerle elde edilen sonuçlar in vitro deneylerle doğrulanmıştır. İlk aşamada bileşiklerin sentezleri gerçekleştirilmiş ve bileşiklerin yapıları 1H NMR, 13C NMR, FT-IR, MS ve elementel analizle doğrulanmıştır. Daha sonra bu bileşiklerin AChE ve BChE inhibisyon potansiyelleri in silico tekniklerle araştırılmıştır. Bu amaçla öncelikle moleküller üzerinde geometri çalışmaları yapılarak bileşiklerin AChE ve BChE bağlanma pozları ve bağlanma afiniteleri elde edilmiştir. Daha sonra elde edilen ligand-reseptör komplekslerinin kararlılığını değerlendirmek, ligand-reseptör etkileşimlerini daha ayrıntılı incelemek ve bağlanma serbest enerjilerini daha yüksek doğrulukla hesaplamak için moleküler dinamik simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, bileşiklerin AChE ve BChE inhibitörleri olarak umut verici bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koydu. In silico bulguları doğrulamak için, sentezlenen bileşiklerin in vitro AChE ve BChE inhibisyon özellikleri incelendi ve standart referans ilaç takrin ile karşılaştırıldı. Sonuçlar, araştırılan bileşiklerin AChE için 13.45 ± 5.07 - 102.78 ± 28.04 nM ve BChE için 15.34 ± 6.03 - 116.01 ± 18.76 nM aralığında Ki değerlerine sahip olduğunu ve takrinin AChE için 123.41 ± 16.50 nM ve BChE için 89.44 ± 16.81 nM Ki değerine sahip olduğunu gösterdi. Deneysel inhibisyon test sonuçları, in silico tahminlerini doğruladı ve bileşiklerin hemen hemen hepsinin etkili AChE ve BChE inhibitörleri olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, a series of novel chalcone derivatives bearing an imidazothiadiazole group were synthesized and their inhibitory potentials against acetylcholinesterase (AChE) and butyrylcholinesterase (BChE) enzymes were predicted by in silico methods, and the results obtained from in silico methods were validated by in vitro experiments. In the initial stage, the syntheses of the compounds were carried out, and the structures of the compounds were confirmed by 1H NMR, 13C NMR, FT-IR, MS, and elemental analysis. Subsequently, the AChE and BChE inhibition potentials of these compounds were investigated by performing in silico techniques. For this purpose, geometry optimizations were first carried out and then AChE and BChE binding poses and binding affinities of the compounds were obtained by performing molecular docking studies. Molecular dynamics simulations were then used to assess the stability of the obtained ligand-receptor complexes, to investigate the ligand-receptor interactions in more detail, and to calculate the binding free energy with higher accuracy. The obtained results revealed that the compounds have a promising potential as AChE and BChE inhibitors. To validate the in silico findings, in vitro AChE and BChE inhibition capabilities of the synthesized compounds were examined and compared with those of the standard reference drug Tacrine. The results showed that the compounds investigated have Ki values in the range of 13.45 ± 5.07 - 102.78 ± 28.04 nM for AChE and 15.34 ± 6.03 - 116.01 ± 18.76 nM for BChE, and tacrine has a Ki value of 123.41 ± 16.50 nM for AChE and 89.44 ± 16.81 nM for BChE. The results of the experimental inhibition assay confirmed the in silico estimations and demonstrated that almost all the compounds could be effective AChE and BChE inhibitors.