Ebeveyn kabul ve reddinin psikolojik mirası: Travma sonrası büyümede benlik saygısının aracı rolü
The psychological legacy of parental acceptance and rejection: The mediating role of self-esteem in post-traumatic growth
  1. Tez No: 948428
  2. Yazar: GİZEM BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, bireylerin çocukluk döneminde ebeveynlerinden algıladıkları kabul ve red düzeylerinin, ebeveyn kaybının ardından yaşanan travma sonrası büyüme (TSB) üzerindeki etkilerini ve benlik saygısının bu ilişkideki aracı rolünü incelemektedir. Ayrıca, kaybedilen ebeveynin cinsiyetine göre kabul-red, benlik saygısı ve TSB düzeylerinde anlamlı farklılıklar olup olmadığı değerlendirilmiştir. Çalışmaya, son on yıl içerisinde ebeveynini kaybetmiş ve yaşları 18 ile 70 arasında değişen 921 birey katılmıştır. Katılımcıların %76.8'i kadın, %23.2'si erkektir; %22'si yalnızca annesini, %49.6'sı yalnızca babasını, %28.3'ü ise her iki ebeveynini kaybettiklerini belirtmiştir. Her iki ebeveynini kaybeden katılımcılardan 60'ı babasını, 198'i annesini seçerek anketi tamamlamıştır. Veriler, çevrimiçi anket yoluyla Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği, Travma Sonrası Büyüme Ölçeği ve Benlik Saygısı Ölçeği kullanılarak toplanmış; analizlerde korelasyon, t-testi ve yapısal eşitlik modellemesi yöntemleri uygulanmıştır. Bulgular, anneden algılanan reddin düzey olarak babadan algılanan redden anlamlı şekilde daha yüksek olduğunu göstermiştir (p = .004).
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of perceived parental acceptance and rejection during childhood on post-traumatic growth (PTG) following parental loss, as well as the mediating role of self-esteem in this relationship. In addition, it examines whether there are significant differences in levels of perceived acceptance-rejection, self-esteem, and PTG based on the gender of the deceased parent. The sample consisted of 921 individuals between the ages of 18 and 70 who had lost a parent within the last ten years. Of the participants, 76.8% were female and 23.2% were male; 22% reported having lost only their mother, 49.6% only their father, and 28.3% reported having lost both parents. Among those who had lost both parents, 60 chose their father and 198 chose their mother as the referent while completing the survey. Data were collected via an online questionnaire using the Parental Acceptance-Rejection Questionnaire, the Post-Traumatic Growth Inventory, and the Rosenberg Self-Esteem Scale. Correlation analysis, t-tests, and structural equation modeling were employed for data analysis. Findings revealed that the level of perceived rejection from the mother was significantly higher than that from the father (p = .004).