Toplumsal cinsiyet rolleri ve ruhsal hastalıklarayönelik inançların erkeklerin psikolojik yardım almatutumları üzerindeki etkisi
The impact of gender roles and beli̇efs about mentalillness on men's atti̇tudes toward psychologi̇cal helpseeki̇ng
- Tez No: 948429
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT NASIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, erkeğe yönelik toplumsal cinsiyet rolleri tutumlarının psikolojik yardım alma tutumu üzerindeki etkisini incelemek ve bu ilişkide ruhsal hastalığa yönelik inançların aracı rolünü test etmektir. Araştırma, 18 ile 79 yaş aralığında bulunan toplam 424 erkek katılımcıyla yürütülmüştür. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Ruhsal Hastalığa Yönelik İnançlar Ölçeği, Erkeğe Yönelik Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği ve Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği-Kısa Form kullanılarak toplanmıştır. Aracılık analizinde, erkeğe yönelik toplumsal cinsiyet rolleri tutumunun psikolojik yardım alma tutumu üzerindeki toplam (β = -0.14, p = .001) ve doğrudan etkisi (β=-0.12, p=.013) anlamlı bulunmuştur. Ancak, ruhsal hastalık inançları aracılığıyla ortaya çıkan dolaylı etki anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of attitudes toward male gender roles on individuals' attitudes toward seeking psychological help and to test the mediating role of beliefs about mental illness in this relationship. The study was conducted with 424 male participants aged between 18 and 79. Data were collected using the Demographic Information Form, the Beliefs About Mental Illness Scale, the Attitudes Toward Male Gender Roles Scale, and the Attitudes Toward Professional Psychological Help-Seeking – Short Form. Mediation analysis revealed that attitudes toward male gender roles had a significant total (β = -0.14, p =.001) and direct (β = -0.12, p =β.013) negative effect on help-seeking attitudes. However, the indirect effect through beliefs about mental illness was not statistically significant.