Gestasyonel diyabetli annelerin kolostrum, arasüt ve olgun sütlerinde ısthmin-1 varlığının araştırılması
Investigation of the presence of isthmin-1 in colostrum, interstitial milk and mature milk of mothers with gestational diabetes
  1. Tez No: 948432
  2. Yazar: BÜŞRA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Anne sütü yenidoğanda optimum büyüme ve gelişme için gerekli olan tüm sıvı, enerji ve besin ögelerini içeren, biyoyararlılığı yüksek, sindirimi kolay doğal bir besindir. Bu çalışmada Gestasyonel Diyabetes Mellitus (GDM)'li gebelerde anne serum Isthmin-1 (ISM1) konsantrasyonlarını ve Anne sütünü (kolostrum, ara süt ve olgun süt) araştırmayı ve ISM1'in GDM taramasında kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmaya 19-50 yaş arasındaki sağlıklı ve GDM tanılı doğum eylemini gerçekleştirmiş 30 anne ve 30 normal sağlıklı doğum yapmış anne dahil edilmiştir. Hastalardan ve normal sağlıklı gruptan toplam 240 numune örneği toplanmış ve ELİSA yöntemiyle çalışılmıştır. İstatistik analizleri IBM SPSS Statistics 26 ve JASP 0.19.3 version Computer software'de yapılmıştır. Gestasyonel diyabetli hastalar ve gestasyonel olmayan normal annelerin colostrum, ara süt, olgun süt ve kanlarında Isthmin-1 ölçümleri yapılarak, GDM'li ve GDM'siz hastaların süt ve kan değeleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast milk is a natural food that is easily digestible and contains all the fluid, energy and nutrients required for optimum growth and development in the newborn. This study investigated the concentrations of maternal serum Isthmin-1 (ISM1) and breast milk (colostrum, intermediate milk and mature milk) in pregnant women with GDM and the usability of ISM1 in GDM screening. The study included 30 healthy mothers between the ages of 19-50 who had given birth and 30 mothers who had normal healthy births. A total of 240 samples were collected from the patients and the normal healthy group and studied with the ELISA method. Statistical analyses were performed in IBM SPSS Statistics 26 and JASP 0.19.3 version Computer software. Isthmin-1 measurements were made in the colostrum, foremilk, mature milk and blood of patients with gestational diabetes and normal non-gestational mothers and the milk and blood values of patients with GDM and non-GDM were compared.