Avukatların iş doyumu, mesleki tükenmişlik ve algılanan stres düzeylerinin demografik özellikler ve mesleki değişkenlere göre incelenmesi: 2024 İstanbul örneklemi
İnvestigation of lawyers' job satisfaction, occupational burnout and perceived stress levels according to demographic characteristics and occupational variables : 2024 Istanbul sample
- Tez No: 948433
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF TUNÇ DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Psikoloji, Forensic Medicine, Law, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Avukatlık mesleği, yoğun çalışma temposu, yüksek sorumluluklar ve karmaşık dava süreçleri nedeniyle bireylerin psikososyal durumlarında önemli etkiler yaratabilmektedir. Bu çalışma, İstanbul'da görev yapan avukatların iş doyumu, mesleki tükenmişlik ve algılanan stres düzeylerini; cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sahibi olma, mesleki deneyim yılı, dava türü ve gelir durumu gibi demografik ve mesleki değişkenler bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, İstanbul'daki 390 avukata kartopu ve amaçlı örnekleme yöntemleriyle ulaşılarak, ilişkisel tarama modeli çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Veriler, Google Anket Formu aracılığıyla çevrim içi olarak toplanmış; Demografik Bilgi Formu, İş Doyum Ölçeği, Tükenmişlik Ölçeği Kısa Formu ve Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır. SPSS 27 programı ile gerçekleştirilen analizlerde ANOVA, bağımsız örneklemler t-testi, Pearson korelasyon ve regresyon yöntemleri uygulanmıştır. Analiz bulguları, avukatların orta düzeyde iş doyumu ve algılanan stres yaşadığını buna karşın yüksek düzeyde tükenmişlik yaşadıklarını ortaya koymuştur. Gelirini yeterli bulan avukatların anlamlı düzeyde daha yüksek iş doyumu yaşadığı; kadın, bekar, çocuk sahibi olmayan, düşük gelirli ve genç avukatların ise daha yüksek tükenmişlik ve stres düzeylerine sahip olduğu belirlenmiştir. Korelasyon analizleri sonucunda, yaş ve mesleki deneyim ile stres ve tükenmişlik arasında negatif; stres ile iş doyumu arasında orta düzeyde negatif; stres ile tükenmişlik arasında yüksek düzeyde pozitif; tükenmişlik ile iş doyumu arasında ise anlamlı düzeyde negatif ilişkiler saptanmıştır. Regresyon analizleri, stres, tükenmişlik ve iş doyumu değişkenlerinin birbirlerini anlamlı şekilde yordadığını göstermiştir. Gelir düzeyi iş doyumunu pozitif yönde, cinsiyet ve gelir düzeyi tükenmişliği, cinsiyet, yaş ve gelir düzeyi ise stresi anlamlı şekilde yordamaktadır. Sonuç olarak, avukatların psikososyal düzeylerinin çok sayıda değişkenden etkilendiği; özellikle genç, kadın ve ekonomik olarak zorlanan avukatların mesleki açıdan risk altında olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Legal practice, marked by high workloads, substantial responsibilities, and intricate legal processes, can significantly impact lawyers' psychosocial well-being. This study examines the levels of job satisfaction, occupational burnout, and perceived stress among lawyers in Istanbul, considering demographic and professional variables such as gender, age, marital status, parenthood, years of experience, case type, and income level. The research was conducted using a relational screening model and a quantitative design. A total of 390 lawyers participated through purposive and snowball sampling methods. Data were collected online via Google Forms, utilizing the Demographic Information Form, Job Satisfaction Scale, Short Form of the Burnout Scale, and Perceived Stress Scale. SPSS 27 was employed for data analysis, utilizing ANOVA, independent samples t-test, Pearson correlation, and regression analyses. The results indicated that participants reported moderate levels of job satisfaction and perceived stress, while experiencing high levels of burnout. Lawyers with sufficient income reported significantly higher job satisfaction, while younger, female, childless, and low-income lawyers exhibited higher levels of burnout and stress. Correlation analyses revealed negative relationships between age/professional experience and stress/burnout, a moderate negative correlation between stress and job satisfaction, a strong positive correlation between stress and burnout, and a significant negative correlation between burnout and job satisfaction. Regression analyses showed that income level positively predicted job satisfaction, while gender and income level predicted burnout, and gender, age, and income level were significant predictors of perceived stress. Overall, the findings suggest that various demographic and professional factors influence lawyers' psychosocial states, with younger, female, and economically disadvantaged lawyers being particularly vulnerable to occupational risk.