Ankara halk kütüphanelerinden 2018-2022 yılları arasında en çok alınan ilk 10 eserin çocuk edebiyatının temel öğeleri açısından incelenmesi
An examination of the top 10 works most frequently borrowed from Ankara public libraries between 2018-2022 in terms of the basic elements of children's literature.
  1. Tez No: 948431
  2. Yazar: EDA NUR ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE YUSUF USTABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmanın amacı, Ankara halk kütüphanelerinden 2018-2022 yılları arasında en çok alınan ilk 10 eserin çocuk edebiyatının temel öğeleri (karakter, konu, ileti, dil ve anlatım, resimler) açısından incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, Ankara Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünden temin edilen 2018-2022 yıllarına ait en çok alınan ilk 10 kitap oluşturmaktadır. Kitapların alınma sayısına göre sıralaması verilmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Ankara halk kütüphanelerinden 2018-2022 yılları arasında en çok alınan ilk 10 eserin çocuk edebiyatının temel öğeleri (karakter, konu, ileti, dil ve anlatım, resimler ) bakımından incelenmesi yapılarak veriler,“II. Ulusal Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sempozyumu: Gelişmeler, Sorunlar ve Çözüm Önerileri”adlı sempozyumda, Sever (2006) tarafından ele alınan“Çocuk Edebiyatı Öğretimi Nasıl Olmalıdır?”bölümünde belirlenen kavramsal çerçeveye göre değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda elde edilen bulgulara göre eserlerde bulunan karakterlerin tekdüze olmadığı, farklı yaş gruplarına seslenen karakterlerin eserlerde yer aldığı ve çocuğun karakterlerde kendisine benzeyen özellikler bulabileceği, konu dağılımlarında çeşitlilik olduğu ve eserlerdeki konuların okurun yaşamında rastlayacağı kurgular barındırdığı, eserlerdeki iletilerin olaylar aracılığıyla açık ve kapalı iletiler şeklinde verildiği, eserlerde kullanılan dilin anlaşılır ve anlatımın kısa, duru, içten olduğu, eserlerde resim kullanımının yaş gruplarına göre değiştiği ve resimlerdeki çizgilerin biçeminin çocuğun duyularına hitap edecek şekilde tasarlandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the first 10 works most borrowed from Ankara public libraries between 2018-2022 in terms of the basic elements of children's literature (character, subject, message, language and narration, pictures). The universe of the research consists of the first 10 books most borrowed between 2018-2022 obtained from the Ankara General Directorate of Libraries and Publications. The books are ranked according to the number of borrowings. The study is a descriptive study in the screening model, which is one of the qualitative research methods. The first 10 works most borrowed from Ankara public libraries between 2018-2022 were examined in terms of the basic elements of children's literature (character, subject, message, language and narration, pictures) and the data were evaluated according to the conceptual framework determined by Sever (2006) in the section“How Should Children's Literature Teaching Be?”in the symposium titled“II. National Children's and Youth Literature Symposium: Developments, Problems and Solution Proposals”. According to the findings obtained as a result of the evaluations, it is seen that the characters in the works are not monotonous, the works include characters that appeal to different age groups and the child can find characteristics similar to himself in the characters, there is a variety in the distribution of subjects and the subjects in the works contain fictions that the reader will encounter in his life, the messages in the works are given in the form of open and closed messages through events, the language used in the works is understandable and the narration is short, clear and sincere, the use of pictures in the works changes according to age groups and the style of the lines in the pictures is designed to appeal to the child's senses.