Yakınlarıyla video yoluyla iletişim kurmanın yoğun bakım hastalarının anksiyete depresyon ve yoğun bakım deneyimine etkisi
The effect of communication with family members via video on anxiety, depression, and intensive care experience of icu patients
- Tez No: 948451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNİRE TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yoğun bakım ünitesindeki hastalar, bulundukları ortamda karşılaştıkları stres etmenleri nedeniyle genellikle yoğun bir kaygı ve duygusal baskı yaşarlar. Ayrıca yoğun bakımın özelliğinden ve çeşitli risk faktörlerinden dolayı hastalar ve yakınları arasındaki iletişim kesintiye uğramaktadır. Bu çalışmada hasta yakınlarından alınan ses ve video kaydının yoğun bakım ünitesinde yatan hastalara izletilmesinin hastaların anksiyete, depresyon düzeylerine ve yoğun bakım deneyimlerine etkisini araştırmak amaçlandı. Çalışma ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel olarak yürütüldü. Çalışma Şubat- Ağustos 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmaya bir devlet hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) yatmakta olan 68 hasta alındı. Hastaların 34'ü deney grubunu ve 34'ü kontrol grubunu oluşturdu. Kontrol grubuna bir müdahalede bulunulmazken, deney grubuna hasta yakınlarından birinin hastaya hitaben çekilmiş bir videosu izlettirildi. Araştırma verileri 'Hasta Tanılama Formu, Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği–HADÖ ve Yoğun Bakım Deneyim Ölçeği-YBDÖ kullanılarak toplandı. İstatistiksel analizler SPSS 22.0 paket programında değerlendirildi. Kontrol ve deney gruplarının tanımlayıcı özellikleri arasında istatistiksel olarak bir fark yoktu, gruplar homojendi (p>0,05). Kontrol ve deney gruplarının müdahale öncesi HADÖ ve YBDÖ ön test puanları arasında istatistiksel olarak bir fark yoktu, gruplar homojendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Patients in intensive care units often experience significant anxiety and emotional distress due to stressors in the environment. Because of the nature of intensive care and various risk factors, communication between patients and their families is often disrupted. This study aimed to investigate the effect of showing audio and video recordings from family members to patients hospitalized in the intensive care unit on their levels of anxiety, depression, and intensive care experience. The study was conducted as a quasi-experimental design with pretest-posttest and control group. It was carried out between February and August 2024. A total of 68 patients hospitalized in the intensive care units of a public hospital participated in the study. Thirty-four patients formed the experimental group and thirty-four formed the control group. While no intervention was applied to the control group, a video recorded by a family member addressing the patient was shown to the experimental group. Data were collected using the“Patient Identification Form,”the“Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS),”and the“Intensive Care Experience Scale (ICES).”Statistical analyses were conducted using SPSS 22.0. There was no statistically significant difference between the control and experimental groups in terms of descriptive characteristics or baseline HADS and ICES pre-test scores (p>0.05), indicating that the groups were homogeneous.