Primipar gebelerde subpubik ark açısının okült anal sfinkter hasarlarını öngörmedeki rolü
The role of subpubic arch angle in predicting occult analsphincter injuries in primiparous pregnant women
- Tez No: 948452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR GÖZDE KULHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç : Çalışmamızda doğum öncesi subpubik ark açısı ölçülen gebelerin, subpubik ark açısıyla vajinal doğum sonrası okült anal sfinkter hasarını öngörülebilmesi arasında bir korelasyon saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız 15 ocak 2025-31 mart 2025 tarihleri arasında konya şehir hastanesi kadın hastalıkları yöntem: kliniğine başvuran hastalar arasında 18-40 yaş aralığında primipar gebeler arasında sezeryanla doğum yapanlar ve evre 3,4 anal sfinkter yaralanması yaşayanlar dışında gebelerle yapılan prospektif bir çalışmadır. Primipar gebeler hastaneye başvurduktan sonra rutin muayenleri yapılmış yatış öncesinde subpubik ark ölçümü yapılmış ve kaydedilmiştir. Hastalar doğum yaptıktan sonra bu hastalara ait verilerle birlikte rutin doğum sonu kontroller yapılırken ultrason ile ekzoanal ultrasonografi ile okült anal sfinkter hasarları tespit edilmiştir. Görüntüleme için 3.5–6 mhz b-mod konveks probu bulunan mindray marka ultrason cihazı kullanılmıştır. Bulgular: Yapılan çalışmada maternal boy ile anal sfinkter hasarı arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark vardır. Bu sonuca göre boy arttıkça anal sfinkter hasarı azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to determine whether there is a correlation between the subpubic arch angle measured before birth and the occurrence of occult anal sphincter damage after vaginal delivery. Materials and methods: This prospective study was conducted between 15 january 2025 and 31 march 2025 among primiparous pregnant women aged 18–40 years who presented to the obstetrics and gynaecology clinic of konya city hospital, excluding those who had a cesarean delivery or stage 3 or 4 anal sphincter injury. After admission, routine examinations were performed on primiparous pregnant women, and subpubic arch measurements were taken and recorded prior to hospitalisation. After delivery, routine postpartum examinations were performed, and additional anal sphincter injuries were identified using ultrasound and exoanal ultrasonography. A mindray brand ultrasound device with a 3.5–6 mhz b-mode convex probe was used for imaging. Findings:In this study, there was a statistically significant difference between maternal height and anal sphincter injury.