Ayçiçeği bitkisinin sap ve tohum kabuklarının enzimatik yöntemlerle şekere dönüşümü
Enzymatic conversion to sugars of sunflower stems and seed hulls
  1. Tez No: 9485
  2. Yazar: SAFFETTİN FERDA MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
11 ÖZET Doktora Tezi AYÇİÇE?İ BİTKİSİNİN SAP VE TOHUM KABUKLARININ ENZıMATÎK YÖNTEMLERLE ŞEKERE DÖNÜŞÜMÜ Saffettin Ferda Mutlu Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri EnstitUsU Kimya Anabil im Dalı Danışman : Prof. Dr. ŞUkran Gümüş 1990, Sayfa : 131 Jliri : Prof.Dr. ŞUkran GUmUş Prof.Dr. Celal TUzUn Prof. Dr. Cengiz özsavaşçı Bu araştırmada fiziksel ve kimyasal ön hazırlama işlemleri uygulanmış ayçiçeği sap ve tohum kabuklarının î- çerdiği selüloz ve hemiselülozların, Trichoderma reesei RUT-C30 fungusundan, uygun fermantasyon koşullarında elde edilen selüloz enzim süzüntüsü ile hidro 1 iz l enerek şekere dönüştürülmeleri incelenmiştir. Sap için kimyasal ön hazır lama yöntemi olarak % 5' İlk NaOCl ile oda sıcaklığında 2 saat, tohum kabukları için sodyum klorit + % 10 NaOH etki leşiminin enzimatik hidroliz için uygun olduğu bulunmuştur. % 10' luk substrat derişimi ve SKA 2 olan enzim sUzUntUsüyle yapılan 42 saatlik enzimatik hidroliz sonunda, saptan 81.3 g/l, tohum kabuklarından 91.5 g/l indirgen şeker elde edil miştir. Böylece ayçiçeği saplarındaki selüloz, % 94.5,tohum kabuklar ındaki selüloz ise % 88.1 verimle glikoza dönüştü rülmüştür. ANAHTAR KELİMELER : Ayçiçeği sapı, ayçiçeği tohum kabuğu, selüloz, hemiselüloz, lignin, selUlaz, fungus, enzimatik hidroliz, ön hazır lama işlemi, indirgen şeker, glikoz.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Ph. D Thesis ENZYMATIC CONVERSION TO SUGARS OF SUNFLOWER STEMS AND SEED HULLS Saffettin Ferda Mutlu Ankara University Graduate School of Natural and Applied Scinces Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Şükran GUmUş 1990, Page : 131 Jury : Prof. Dr. Şükran Gümüş Prof.Dr. Celal Tüzün Prof. Dr. Cengiz özsavaşçı In this work hydrolysis to sugars of celluloses and hemice 1 luloses of sunflower stems and seed hulls with using the culture filtrate of Trichoderma reesei RUT-C30 fungus, which had been obtained in suitable fermentation conditions was studied. For stems, 2 hour 5 % NaOCl, for seed hulls sodium chlorite + 10 % NaOH pretreatments was found suitable before the hydrolysis. At the and of 42 ho ur enzymatic hydrolysis 81.3 g/1 reducing sugar from stems, 91.5 g/1 reducing sugar from seed hulls was obtained with using 10 % substrate concentration and 2 FPU cellulase en zyme filtrate at pH 5 and 45 C. Thus 94.5 % conversion of cellulose to glucose for sunflower stems, % 88.1 % conver sion of cellulose to glucose for sunflower seed hulls was achieved. KEY WORDS : Sunflower stem, sunflower seed hull, cellulose, hemicel lulose, lignin, cellulase, fungus, enzy matic hydrolysis, pretreatment, reducing sugar, glucose.