2-Etil-antrakinonun hidrojenasyonu
The Hydrojenation of 2-ethyl-anthraquinone
  1. Tez No: 9486
  2. Yazar: YAHYA SUYADAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASİP YENİOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
HI ÖZET Yüksek Lisan» Tezi 2- ETIL-ANTRAKÎNON'UN HİDRCKJENASYONU Yahya SUYADAL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Daniskan t Doç. Dr. Hasip YEN1QVA 1990, Sayfa s 93 Jüri s Prof. Dr. Erhan PîSKiN Doç. Dr. Taner TOÖRUL Doç. Dr. Hasip YENİ OVA £"..« ç a 1 1 ©man x n amacı, kimyasal yont »m ile Hidrojen Peroksit ür ' ff i -minde kullanılan Antraki non prosesinin ilk basama^ alan hidrojenasyon basamağını incelemektir. Kimyasal yöntemle hidrojen peroksit üretimi bir çevrim prosesidir. Uygun proses kofullarında, çalınma materyali olarak Al ki 1 ant rakinonl ar yüzlerce kere kul - ' 1 an 1 1 ab i. 1 i r i er, çalınmalarda, ça'S s sms materyali olarak 2~Etil~ antraki non r. çal ı çma çögücüi erini n, Qİ rdi d&r i . mertebe hız denklemleri test edilmiştir. Doğrusal 1 astırma testleri ikinci mertebe hız deki emi için uygunluk göstermiştir. ikinci mertebe hız modeline uyquh olarak gözlenen tepkime hız sabit leri farklı sıcaklıkları için bulunmuş, Arrhenius bağıntısı kullanılarak gözlenen aktiva^yon enerjisi hesap 1 armu »ti r. Gözlenen tepkime hızına hidrojen basıncının et kisi ayrıca tartısı imi. «tır. Gaz-Bivı aray'izeylnde kütle tr&n&ier eti > rengi eri yok Bayılmış» Henry yasası kullanılarak tef? kime karılımı ndaki hidrojen derişimi hesaplanmıştır. Boz i * -nen tepkime hızının hidrojen deri şimin© yaklaşık birinci mertebe 'dan bağımlı olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELÎMELERs Hidrojen fer ok &i t, Mi drojenaayon, ^^- Hi dr o jenasyon katalizörleri, 2-Et.tT- Antrakinon * un hi drojenassyonu, Otok- feidasyon, Ant rakımın Türevlerinin anal iz i
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Master» Th©»i» THE HYDROJENATÎON OF 2~ETHYL~ANTHRAQUIN0NE Yahya BUYADAL Ankara Univ©r»itey Gradute School of Natural and Applied Science» Department of Chemical Engineering Supervisor s Assoc. Prof.Dr. Hasip YENÎOVA 1990, Page 5 95 Ourry ; Prof. Dr. Erhan PİŞKİN As.Prcjf.Dr. Taner TO?RUL A». Prof.-Dr. Hasip YENÎDVA The aim of this study is to examine the hydrogenation &tep of the Anthraquinone process which is the first step for hydrogen peroxide production by chemical method. Production of hydrogen peroxides by chemical method is a cyclic process. Working materials such as substituted anthraquinone» in the feedstock can be used hundreds time under reasonable process conditions. In this study, 2-Ethylanthraquinorm was chosen as a working material and the hydrogenation of EAG was studied experimentally with a semi -batch slurry reactor. Experiments were carried out in the ga»~ i i quid-sol id/catalytic reaction system at constant hydrogen pres&ure &nd isothermal conditions. In th& ex perimental studies the «saturation of O=0 double bonds and conversion hydroquJ none forms of EAQ were aimed with the hydrogenation reaction of EAGL The effect, of the working solvents, feedstock concentration,, catalyst type-? and loading, reactor tem perature and pressure on the reaction rate parameters were investigated. Binary solvents, Bensene/Octanol and Dimethyl- f ormamide/Octanol were chosen as working solvents. Ben zene and Dimethyl, formami de were used to solve EAQ and Octano.1 was used to solve hydroquinone type reaction products. Feedstock concentration was changed between 0.1 -0.3 gmol EAQ/L. Kinetic studies were carried out at temperature of 25, 50, 75 °C and pressure of 1.0 to 2.5 atm. Detailed performance testing at these operating conditions was done for Pd/AliOr». catalyst. Ni/AlasO*, Pd/C commerical catalysts were also tested. Samples of reaction mixture from the reactor- were taken at regular Intervals mnd analysed for EAÖ by a gas chromatography. Time versus concentration data were evaluated for each run and these information were used- to search for a simple rate equation by integral analysis.VI Overall reaction rate was de-fined -for EAQ and , ?