Bir damıtma kolonunun iki ayrı yöntemle dinamik simülasyonu
A Study of dynamic simulation of a distillation column by two algorithms
  1. Tez No: 9484
  2. Yazar: AHMET ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Y. Lisans Tezi BÎR DAMITMA KOLUNUN ÎKÎ AYRI YÖNTEMLE DÎNAMÎK SÎMÜLASYONU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Rıdvan BERBER 1990 Sayfa : 113 | Jüri : Prof. Dr. Türker GÜRKAN İ Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Doç. Dr. Rıdvan BERBER Bu çalışmada, 15 kademeli pilot ölçekte bir sürekli damıtma kolu nun geçici davranışı iki ayrı yöntemle gerçekleştirilen bilgisayar simülas- yonu ile öngörülmüş ve bu yöntemlerin etkinliği karşılaştırılmıştır. Kolon dinamik modelinin çözümü için diferansiyel denklemleri grup- landı-rarak eşzamanlı çözümü esas alan bir dinamik benzetim algorit ması, ALSÎM, geliştirilmiştir. Kolonun simülasyonu aynı zamanda, kade me kademe hesaplamayı esas alan modüler bir yaklaşım olan DYFLO paketi ile de gerçekleştirilmiştir. Bu iki algoritmaya göre simülasyonlar öngörülen sonuçlar, geri döngü oranına kademe etkisi altında yapılan de neysel gözlemlerin sonuçları ile kıyaslanmıştır. Damıtmada etil alkol-su ikili sistemi ile çalışılmış, dinamik davranış kolonun çeşitli noktaları ndan alınan örneklerin derişim değişimi esas alınarak değerlendirilmiş tir. Sonuçlar, her iki simülasyon algoritmasının da yeterli sayılabilecek uyumla sonuçları öngörmekte kullanılabileceğini göstermiştir. DYFLO paketinin kolay kullanım ile getirdiği üstünlükler yanında, rastlanan bazı eksikliklere de sahip olduğu görülmüştür. Sayısal çözüm olarak ALSÎM algoritmasının geniş adım aralıklarında integrasyona olanak sağlaması sayesinde biraz daha hızlı olduğu anlaşılmıştır. Bu deneyimlerin ışığı altında, kademeli ayırma işlemlerinin çok geniş amaçlı bilgisayar simü lasyonu için öneriler sıralanmıştır. Anahtar Kelimeler : Damıtma kolonu modellenmesi, geçici davranış, di namik simülasyon (benzetim). ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A STUDY OF DYNAMIC SIMULATION OF A DISTILLATION COLUMN BY TWO ALGORITHMS Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Supervisor : Assoc. Prof. Rıdvan BERBER 1990, Page: 113 t Jury : Prof. Dr. Türker GÜRKAN j Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Assoc. Prof. Dr. Rıdvan BERBER The transient behaviour of a pilot-scale, 15 stage distillation column is simulated by two different methods and the predictions are compared to each other for the assesment of their effectiveness as well as accuracy in the predictions. The first simulation algorithm, ALSIM, that was develo ped in this study is based on the simultaneous solution of the group of differential equations describing component material balances in the co lumn. The second method employes a modular dynamic simulator, DYFLO, which solves the model by a stage-by-stage procedure. The predic tions were compared to experimental data collected during the transient period of the column under a step change in reflux ratio. A binary mixture of ethanol-water was used for separation. The con centration of the samples taken from different stages along the column were considered as basis for dynamic behaviour. Results reveal that both of the methods can be used for the predic tion of transients within acceptable limits. DYFLO, despite its ease of use because of the modular and general-purpose structure, brings some limi tations when applied for a real case and these are discussed. ALSIM, on the other hand, is found to be providing with a slightly faster means of si mulation because of its ability to integrate with a larger step-size. Those factors that are contributing to the further and possibly user-oriented use of the algorithms are discussed, and some suggestions for the improve ments are given. Key words : Mathematical modelling of distillation columns, transient response, dynamic simulation. m