Klasik dönem Osmanlı hukukunda muslihûn aracılığıyla sulh uygulamaları
Sulh practices through muslihûn in classical period Ottoman law
- Tez No: 948523
- Danışmanlar: PROF. DR. SURURİ AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Barışı sağlayan, uyuşmazlıkları çözen ve sorunu düzelten kimseler olarak ifade edilen muslihûn, Osmanlı'da bilhassa Klasik dönemde görülmekle birlikte Tanzimat döneminde de varlığına rastlanılan, bazı özel hukuk ve kamu hukuku uyuşmazlıklarının çözümü hususunda vasıta olan, mutlak surette kadı onayına gerek duyulmadan tarafların kendi iradeleriyle anlaşmalarını sağlayan ve dahil oldukları uyuşmazlıklara hukuki ve ahlaki vasıf kazandıran kişilerdir. Bu kişiler, Osmanlı toplumunun arabulucuları ve uzlaştırmacılarıdır. Muslihûn, günümüz hukukundaki arabulucularla ve uzlaştırmacılarla benzerlik gösterir. Muslihûn, tarafların sulh sözleşmesi yapmalarına vesile olan kişilerdir. Sulh, bir sonuç olarak sözleşmenin yapılması ve çözümün gerçekleşmesidir. Sulh sözleşmesinin“ön aşaması”olan muslihûn da sulhe ulaşmayı sağlayan itici güçtür. Çalışmanın amacı, Osmanlı hukukundaki muslihûnun tanımını, kapsamını, özelliklerini, muslihûna gitme nedenlerini, muslihûnun hukuki dayanağını, muslihûnun arabuluculuğunu talep etmeyi ve muslihûnun faaliyetlerine elverişliliği, yer yer günümüz Türk hukukuyla kıyasını yaparak tespit etmeye çalışmaktır. Ayrıca muslihûn vasıtasıyla tarafların sulh olması sonucunda aralarında yaptıkları sulh sözleşmesini de muslihûnla ilişkili olduğu ölçüde incelemektir.
Özet (Çeviri)
Muslihûn, who are defined as people who make peace, resolve disputes and correct the problem, are the people who are instrumental in the settlement of some private law and public law disputes in the Ottoman Empire, especially in the Classical period, but also in the Tanzimat period. They enable in the settlement of some private law and public law disputes, who enable the parties to come to an agreement with their own will, without the need for the approval of the qadi, and who give legal and moral qualities to the disputes they are involved in. They were the mediators and conciliators of Ottoman society. Muslihûn are similar to mediators and conciliators in contemporary law. Muslihûn are the people who are instrumental in the parties concluding a sulh agreement. Sulh is the conclusion of the contract and the realisation of the settlement as a result. Muslihûn, the 'preliminary stage' of the settlement agreement, is also the driving force to reach sulh. The aim of this study is to determine the definition, scope and characteristics of the muslihûn in Ottoman law, the reasons for going to the muslihûn, the legal basis of the muslihûn, the request for the mediation of the muslihûn, and the suitability for the activities of the muslihûn, sometimes by comparing it with contemporary Turkish law. In addition, it is also to examine the sulh agreement made between the parties as a result of the sulh of the parties through muslihûn to the extent that it is related to muslihûn.