Stratejik iletişim bağlamında bir ikna aracı olarak yeni medyanın kullanımı: Rusya Ukrayna savaşı
  1. Tez No: 948532
  2. Yazar: SALİH ALASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BÜYÜKASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yüksek Lisans tezi olarak yapılan bu çalışma, stratejik iletişimin yeni medya araçlarında kullanımı konusundaki ikna çerçevesini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Haber kaynağı olarak kullanılan çeşitli uygulamaların alıcı ile oluşturuduğu etkileşim, mesaj formları ve çeşitliliği, iknaya yönelik yapılan çabalar ve bunların değerlendirilmesi anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın amacı, sosyal medyada iknanın gerçekleşmesi çin ortaya konması gereken ölçütlerin neler olduğunu ortaya çıkarmaktır. Çalışma, nicel araştırma yöntemine dayalı olarak kurgulanmış, karşılaştırmalı ve betimsel içerik analizi desenine sahip bir medya araştırmasıdır. Araştırmanın evrenini, Telagram'da her iki taraf resmi kuruluşlarına ait haber kanallarında Rusya Ukrayna Savaşının başlangıcı olan 24 Şubat 20222'den 01 Mart 2025 tarihine kadar olan önemli olaylarda yapılan paylaşımların inandırıcılığı ve etkinliği anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to evaluate the persuasive framework concerning the strategic use of communication in new media tools. It seeks to understand the interaction created between various news source applications and recipients, message formats and their diversity, efforts made towards persuasion, and the evaluation of these efforts. The research aims to identify the criteria necessary for persuasion to occur on social media. The study is structured based on quantitative research methods, employing comparative and descriptive content analysis within a media research design. The research population involves the credibility and effectiveness of posts shared on Telegram news channels belonging to official sources from both sides, focusing on significant events from the onset of the Russia-Ukraine War on February 24, 2022, to March 1, 2025.