Seyahat eden Instagram fenomenlerinin takipçileri arasında davranışsal değişikliklere neden olan unsurların araştırılması
Investigating factors affecting behavioral changes among followers of traveling Instagram influencers
  1. Tez No: 948533
  2. Yazar: EMRE ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN SEÇİLMİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışma ile seyahat eden Instagram fenomenlerini takip eden kullanıcıların kaynak güvenirliği algılarının arzulanan özdeşleşme, duygusal bağlılık ve yapışkanlık üzerindeki etkilerinin davranışsal değişiklikleri nasıl şekillendirdiğinin bağlanma teorisi çerçevesinde incelenmesi amaçlanmaktadır. Instagram'da en az bir tane seyahat fenomeni takipçisi olan tam 424 kullanıcısı üzerinde yapılan çevrimiçi anketten elde edilen verilen SmartPLS 4 programı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, takipçilerin seyahat fenomenlerine yönelik çekicilik ve dürüstlüğün hem arzulanan özdeşleşmeyi hem de duygusal bağlılığı anlamlı bir biçimde etkilediği; uzmanlığın ise özdeşleşme ve yapışkanlık üzerinde etkisinin olduğunu göstermiştir. Bunun yanında arzulanan özdeşleşmenin duygusal bağlılık ve davranışsal değişiklikler üzerinde; yapışkanlığın ise davranışsal değişiklikler üzerinde önemli bir etkisi olduğu anlaşılmıştır. Buna karşılık duygusal bağlılığın davranışsal değişiklikler üzerinde doğrudan bir etkisi desteklenmemiştir. Ancak yapışkanlık üzerinden dolaylı bir etkiyle davranışsal değişikliklerin etkilendiği tespit edilmiştir. Bu açıdan bağlanma teorisine teorik açıdan yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Uygulayıcılar açısından da etkili pazarlama stratejileri izlenmesinde önemli ölçüde katkı sağlamıştır. Nitekim bulgular neticesinde alanyazına ve uygulamaya yönelik bir dizi öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine how the perceptions of source credibility among users who follow travel Instagram influencers shape behavioral changes through the effects of their perceptions of source credibility on wishful identification, emotional attachment, and stickiness within the framework of attachment theory. The data obtained from the online survey, which was conducted on 424 users who have at least one travel influencer follower on Instagram, were analysed with SmartPLS 4 software. The study's findings indicate that the attractiveness and trustworthiness of followers towards travel influencers significantly influence both wishful identification and emotional attachment. Expertise has been demonstrated to impact wishful identification and stickiness. Furthermore, wishful identification exerted a substantial influence on the development of emotional attachment and behavioral changes. The tendency towards stickiness, demonstrated a notable impact on behavioral changes. Conversely, the hypothesis proposing a direct effect of emotional attachment on behavioral changes was not substantiated. However, subsequent findings indicated that behavioral changes were influenced by an indirect effect through stickiness. In this respect, it provided a novel theoretical perspective on attachment theory. This study has significantly contributed to practitioners to follow effective marketing strategies. In light of the findings, a series of recommendations for both the literature and its practical application were proposed.