Bölge politikaları bağlamında Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan'ın üçlü işbirliği
Trilateral cooperation of Türkiye, Azerbaijan and Georgia in the context of regional policies
- Tez No: 948531
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kafkasya, Avrasya coğrafyasının doğu-batı ile kuzey-güney eksenlerinin kesişiminde yer alması itibarıyla tarih boyunca stratejik öneme sahip bir geçiş bölgesi olmuştur. Bu coğrafi konum, bölgeyi sürekli olarak büyük güçlerin jeopolitik çıkar mücadelesinin merkezine yerleştirmiş; Kafkasya hem enerji yolları hem de siyasi etkiler açısından rekabetin yoğunlaştığı bir jeostratejik alan hâline gelmiştir. Bu nedenle, bölgede uzun vadeli istikrarın ve refahın sağlanabilmesi için dış aktörlerin müdahalelerine bel bağlamaktan ziyade, bölge içi aktörlerin ortak çabalarını birleştirmesi, iş birliğini kurumsallaştırması ve karşılıklı bağımlılığı güçlendirmesi gerekmektedir. Bu tez çalışması, entegrasyon kuramları çerçevesinde Güney Kafkasya'da bölgesel iş birliğinin hem kuramsal altyapısını hem de uygulamadaki karşılıklarını analiz etmektedir. Özellikle Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan arasında son otuz yılda gelişen çok taraflı ilişkiler ağı; bölgesel istikrarın tesisi, ekonomik büyümenin teşviki ve enerji güvenliğinin sağlanması çerçevesinde ele alınmaktadır. Bölgenin etnik, politik ve jeopolitik kırılganlıklarla şekillenen karmaşık yapısı, bu üç ülkenin dayanışmaya dayalı ortaklıklarını daha da anlamlı ve stratejik kılmaktadır. Çalışmada, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı, Bakü-Tiflis-Erzurum doğal gaz hattı ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolu gibi altyapı projeleri, düzenli dışişleri bakanları toplantıları, ortak askeri tatbikatlar ve kültürel iş birlikleri bütüncül biçimde değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan üçlü mekanizması yalnızca güncel iş birliklerine değil, aynı zamanda bölgesel bütünleşmenin kurumsal bir modeline dönüşme potansiyeline sahiptir. Tez çalışması bu ortaklığın sürdürülebilirliği için kalıcı yapılar oluşturulması, stratejik uyumun sürdürülmesi ve bölgesel barış vizyonunun muhafaza edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the Caucasus has been a strategically important transitional region as it lies at the intersection of the east-west and north-south axes of Eurasia. This geographical location has constantly placed the region at the center of the great powers' geopolitical struggle for geopolitical interests, and the Caucasus has become a geostrategic area where competition intensifies in terms of both energy routes and political influence. Therefore, to ensure long-term stability and prosperity in the region, intra-regional actors need to combine their efforts, institutionalize cooperation and strengthen interdependence, rather than relying on the intervention of external actors. This thesis analyzes both the theoretical background and the practical implications of regional cooperation in the South Caucasus within the framework of integration theories. The network of multilateral relations that has developed over the last three decades, especially between Azerbaijan, Turkey and Georgia, is considered within the framework of establishing regional stability, promoting economic growth and ensuring energy security. The complex nature of the region, characterized by ethnic, political and geopolitical fragilities, makes the solidarity-based partnerships of these three countries even more meaningful and strategic. Infrastructure projects such as the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, the BakuTbilisi-Erzurum natural gas pipeline and the Baku-Tbilisi-Kars railway, regular foreign ministerial meetings, joint military exercises and cultural cooperation were evaluated holistically. In this context, the Turkey-Azerbaijan-Georgia trilateral mechanism has the potential to become not only a model of actual cooperation but also an institutional model of regional integration. The thesis argues that the sustainability of this partnership requires the creation of permanent structures, the maintenance of strategic cohesion and the preservation of a vision of regional peace.