Atopik dermatit tanılı hastaların bakış açısı ile tedavi maliyetlerinin ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of treatment costs and quality of life from the patient's perspective in patients diagnosed with atopic dermatitis
  1. Tez No: 948538
  2. Yazar: SENA ÜNLÜLER DEĞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF HİLAL VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'deki yetişkin atopik dermatit hastalarının tedavisinin maliyetini ve yaşam kalitesini hasta bakış açısı ile kamu harcamalarını da dikkate alarak değerlendirmektir. Araştırma, Alerji ile Yaşam Derneği'ne üye olan ve atopik dermatit tanısı almış 42 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Anket aracılığıyla hastaların demografik özellikleri, atopik dermatit belirtileri, tedavi geçmişleri, sağlık hizmetlerine erişimleri ve tedaviyle ilgili cepten yaptıkları harcamalar ve Dermatolojik Yaşam Kalitesi İndeksi kullanılarak atopik dermatitin hastaların yaşam kalitesine etkisi değerlendirilmiştir. Ekonomik yük analizi kapsamında, hastaların ilaçlar, nemlendiriciler, fototerapi, hastane yatışları, kişisel ve hijyen ürünleri gibi tedavi ve günlük ihtiyaçlar için yaptıkları cepten harcamalar hesaplanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, hastaların %54,8'inde atopik dermatit belirtilerinin 18 yaşın altında başladığı görülmüş ve bu bulgu literatürle uyumlu bulunmuştur. Hastaların çoğunluğunun lisans veya lisansüstü eğitim düzeyine sahip olması, sağlık okuryazarlığının ve hastalık farkındalığının yüksek olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca, tedavide kullanılan ilaç ve enjeksiyonların kamu maliyetinin hasta maliyetine kıyasla daha yüksek olduğu, ancak geri ödenmeyen nemlendirici ürünlerin hastalar için en büyük finansal yükü oluşturduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, nemlendirici ürünlerin düzenli kullanımının atopik dermatit tedavisinde kritik bir öneme sahip olduğu belirtilmiş, ancak bu ürünlerin maliyetinin hastalar arasında ciddi farklılıklar gösterdiği ve ekonomik durumu daha iyi olan hastaların bu ürünlere daha kolay erişebildiği saptanmıştır. Ayrıca, atopik dermatit hastalarının cepten yaptıkları harcamaların hane bütçelerine oranı incelenmiş, gelir seviyesi düşük bireylerde bu harcamaların yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkileri daha belirgin bir şekilde gözlenmiştir. Sonuç olarak, atopik dermatit tedavisinde geri ödeme politikalarının etkili olduğu, ancak özellikle nemlendiricilerin maliyetinin hasta üzerindeki finansal yükü artırdığı gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, çalışmada elde edilen bulgular ışığında, tedaviye erişimin artırılması ve hastaların mali yüklerinin hafifletilmesi için politikaların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the cost and quality of life impacts of atopic dermatitis treatment in adults in Turkey from patient perspective by also considering public expenditures. The research was conducted on 42 patients diagnosed with atopic dermatitis who are members of the Allergy and Life Association. Using a questionnaire, data on patients' demographic characteristics, symptoms of atopic dermatitis, treatment histories, access to healthcare services, out-of-pocket expenses related to treatment, and the impact of atopic dermatitis on quality of life (measured via the Dermatology Life Quality Index) were collected. Within the scope of the economic burden analysis, patients' out-of-pocket expenses for medications, moisturizers, phototherapy, hospitalizations, and personal and hygiene products were calculated. According to the findings, 54.8% of patients experienced the onset of atopic dermatitis symptoms before the age of 18, a result consistent with the literature. The fact that most patients held undergraduate or postgraduate degrees indicates a high level of health literacy and disease awareness. Moreover, it was found that the public cost of medications and injections used in treatment was higher than the cost borne by patients. However, moisturizers, which are not covered by public health insurance, constituted the largest financial burden for patients. The study highlighted the critical importance of regular moisturizer use in the treatment of atopic dermatitis, while also revealing that the cost of these products varied significantly among patients. It was observed that individuals with better economic means had easier access to these products. Furthermore, the share of out-of-pocket expenses in household budgets was examined, showing that the negative impact of these expenses on quality of life was more pronounced among individuals with lower income levels. In conclusion, while reimbursement policies for atopic dermatitis treatments were found to be effective, the financial burden of moisturizers on patients was significant. Based on the findings, the study recommends the development of policies to improve treatment access and alleviate the financial burden on patients.