Interpreting western Iraq metaphor in the scope of food and relationship - Semantic study
Batı Irak metaforunun yemek ve ilişki çerçevesinde yorumlanması - Semantik çalışma
- Tez No: 948537
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN TOSUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yiyecekleri ve sosyal çevreleriyle ilişkilendirilen metaforları inceleyerek bölgenin kültürel dinamiklerine ve kişisel iletişimlere nasıl ışık tutabileceğimizi araştırabiliriz. Yiyecek metaforları üzerine yapılan araştırmalar, kültürel geleneklerin yalnızca ortak yemek yeme deneyimi, konukseverlik, cömertlik ve topluluk dayanışmasıyla veya yakın bağlantılar ve karşılıklı bakım gibi daha genel deneyimlerle ilişkilendirildiği bölgelerdeki karmaşık sosyal ve duygusal sonuçların aktarımında sıklıkla vurgulanmaktadır. Bunun bir örneği, araştırmaların birçok sosyal ve aile ortamında yemek sunma eyleminin sevgi, güç veya çatışma gibi duyguları aktarmanın bir yolu olarak gösterdiğini göstermesi olabilir. Yiyeceklerin şefkat ve konukseverliği temsil etmesi mümkündür; ancak güç yapısı veya yiyeceklerin ilişkilerde görev yaratmak için kullanılması gibi enerji dinamiklerini göstermesi de mümkündür. Teoh'a (2023) göre Lupton (1994), ritüellerin bir iletişim aracı olarak kullanımını ve farklı ritüellerin sosyal ilişkiler üzerinde nasıl bir etkiye sahip olabileceğini araştırmıştır. Benzer şekilde, yiyecek alışverişi ve bunun sembolik anlamı, paylaşımı ve idealleri teşvik eden daha büyük sosyal kurumların bir yansıması olabilir, aynı zamanda kısıtlamaların veya adaletsizliklerin tanımlanmasını da sağlayabilir. Mintz ve Du Bois'e (2002) göre bu metodoloji, gıda davranışlarının kültürel kimlikleri nasıl yansıttığını araştıran gıda araştırmalarında kullanım için uygundur.
Özet (Çeviri)
By examining the metaphors that are associated with their food and social environment, we can investigate the ways in which we can shed light on the cultural dynamics of the region as well as personal communications. Research on food metaphors is frequently emphasised in the transfer of complex social and emotional consequences in regions where cultural traditions are solely associated with the shared experience of eating together, hospitality, generosity, and community solidarity, or more general ones like close connections and the reciprocity of care. An illustration of this would be the fact that research has demonstrated that in numerous social and family settings, the act of serving food as a means of conveying feelings such as love, power, or conflict. It is possible for food to represent compassion and hospitality; however, it is also possible for it to demonstrate energy dynamics, such as power structure or the utilisation of food to create tasks in relationships. According to Teoh (2023), Lupton (1994) investigated the use of rituals as a means of communication and how different rituals can have an effect on social relationships. In a similar vein, the exchange of food and its symbolic meaning can be a reflection of the larger social institutions that promote sharing and ideals, but also the identification of restrictions or injustices. According to Mintz and Du Bois (2002), this methodology is appropriate for uses in food studies that investigate the ways in which food behaviours reflect cultural identities.