Kolorektal kanser tanılı hastalarda hemodinamik, vasküler ve kassal parametrelerin egzersiz kapasitesi üzerine etkileri
Effects of hemodynamic, vascular and muscular parameters on exercise capacity in patients with colorectal cancer
- Tez No: 948555
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE VARDAR YAĞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Solunum Fizyoterapisi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kolorektal kanser ve tedavileri, hastaların fiziksel uygunluklarını ve genel yaşam kalitelerini olumsuz etkileyebilmektedir. Egzersiz kapasitesindeki azalma, bu hasta grubunda sıkça rastlanan bir durum olup, altında yatan hemodinamik, vasküler ve kassal faktörlerin detaylı incelenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, kolorektal kanser sağkalan bireylerde hemodinamik, vasküler ve kassal parametrelerin maksimal ve submaksimal egzersiz kapasitesi üzerine etkilerini belirlemek ve bu parametreleri sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırmaktır. Çalışmaya 28 kolorektal kanser sağkalan ve 28 sağlıklı kontrol birey dahil edildi. Katılımcıların demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu (IPAQ-SF) ile, solunum kas kuvveti maksimal inspiratuar (MİP) ve ekspiratuar basınç (MEP) ölçümleriyle, yorgunluk Kısa Yorgunluk Sorgulaması ile, yaşam kalitesi EORTC QLQ-C30 ve QLQ-CR29 anketleriyle değerlendirildi. Maksimal egzersiz kapasitesi Kardiyopulmoner Egzersiz Testi (KPET) ile, submaksimal egzersiz kapasitesi 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ile ölçüldü. Arteryel sertlik nabız dalga hızı ile, periferik kas kuvveti el dinamometresi ile, kas oksijenizasyonu (SmO₂) ise KPET ve 6DYT sırasında yakın kızılötesi spektroskopi (NIRS) ile değerlendirildi. Kalp hızı değişkenliği istirahat, KPET ve 6DYT sırasında analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer and its treatments can negatively affect patients' physical fitness and overall quality of life. A decrease in exercise capacity is a common condition in this patient group, and a detailed investigation of the underlying hemodynamic, vascular, and muscular factors is of significant importance. The aim of this study was to determine the effects of hemodynamic, vascular, and muscular parameters on maximal and submaximal exercise capacity in colorectal cancer survivors and to compare these parameters with a healthy control group. The study included 28 colorectal cancer survivors and 28 healthy control individuals. Demographic and clinical characteristics of the participants were recorded. Physical activity levels were assessed using the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF), respiratory muscle strength with maximal inspiratory (MIP) and expiratory pressure (MEP) measurements, fatigue with the Brief Fatigue Inventory, and quality of life with the EORTC QLQ-C30 and QLQ-CR29 questionnaires. Maximal exercise capacity was measured by Cardiopulmonary Exercise Test (CPET), and submaximal exercise capacity by the 6-Minute Walk Test (6MWT). Arterial stiffness was assessed by pulse wave velocity, peripheral muscle strength by hand dynamometer, and muscle oxygenation (SmO₂) by near-infrared spectroscopy (NIRS) during CPET and 6MWT. Heart rate variability was analyzed during rest, CPET, and 6MWT.